Yüksek enflasyona karşı üretimin arttırılmasını hedefleyen projeler açıklanıyor. Devletin yüksek enflasyon getirdiği hayat pahalılığıyla mücadelesinde üretimi teşvik edecek projeler duyuruluyor. Son duyurulan proje ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım alanında oldu. Bakanlık, gıda sektöründeki enflasyonun indirilmesi amacıyla önemli bir projeyi açıkladı. Açıklanan proje, gıda enflasyonundaki artışın temellerinden birisi olan lojistik maliyeti konusunda destek oluşturacak. Ülke genelinde belirlenen pilot illerde bu konuda %75’i bulan hibe yapılacak. Peki Tarım Bakanlığı’nın %75 hibesinden kimler yararlanabilecek?

Gıda Enflasyonuna Karşı Yeni Proje

Devlet, 2022 sona ermeden gıdadaki enflasyonun düşürülmesi amacıyla önemli projeleri açıklamaya başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla duyurulan yeni proje, üretim maliyetlerinin düşürülmesini hedefliyor. Üretim maliyetlerindeki artışın destekle absorbe edilmedi hedefleniyor.

Açıklanan proje kapsamında şehirlerin kendi kaynaklarıyla, kendi gıda ihtiyaçlarını üretebilmesi hedefleniyor. Ayrıca üretimle birlikte işleme ve dağıtım konusunda “kent tarımı” modeli sistemini uygulamaya aldı. Proje kapsamında sağlanacak hibe desteğiyle birlikte kentlerdeki ihtiyacın karşılanması ve arzın, mevcut talep seviyesinin üstüne çıkması sağlanacak. Söz konusu projeyle sağlanacak yapı sayesinde gıda fiyatları için kısa vadede düşüşün gerçekleşmesi hedefleniyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Projede Pilot Şehirler Belirlendi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yeni üretim modeli ile birlikte ülke genelinde “kent tarımı” sisteminin yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu kapsamda bakanlık tarafından Türkiye’nin 3 büyük şehri “pilot şehir” olarak belirlendi. Pilot şehir olarak belirlenen iller ise başkent Ankara’nın yanı sıra İstanbul ve İzmir oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kısa vadede, söz konusu pilot illerde uygulanmaya başlanacak modelin daha fazla şehirde de uygulamaya alınmasına ilişkin çalışma gerçekleştirileceği belirtildi.

%75 Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, 3 pilot şehirde “yerli sebze fidesi” dağıtımı gerçekleştirmişti. Söz konusu fidelere yönelik ilk hasadın çok kısa süre içerisinde gerçekleştirileceği belirtildi. Bu çerçevede sonbaharda “kışlık sebze” üretimi için %75 oranında sebze fidesi tohum hibesi verilecek. Bu hibenin verileceği iller ise İstanbul ve Ankara’nın dışında Kocaeli, Sakarya, Yalova, Burdur ve Şırnak illeri de yer alıyor.