Otomobil sahibi olmak vatandaşların en büyük hayallerinden biri olarak karşımıza çıksa da son aylarda gelen zamlarla birlikte araç sahibi olmak neredeyse imkansız halde geldi. Özellikle ÖTV gibi vergi gruplarının araç başına %120'ye varması vatandaşların elini kolunu bağlıyor. Ancak bu noktada devletin engellilere sunduğu ÖTV indirimi akıllara geliyor. Bildiğiniz gibi engelli bireyler engel durumlarına göre belli oranda ya da %100 ÖTV indirimi alabiliyor. Fakat ÖTV indirimi ile satın alınan araçlar, 5 yıl boyunca satışa çıkamıyor, eğer satmak isterseniz de devletin sunduğu ÖTV indirimini ödemeniz gerekiyor.

Eğer sizler de devletin sunduğu ÖTV indiriminden faydalanarak araç sahibi olduysanız, satış işlemi esnasında yüzbinlerce lira borç altına girebilirsiniz!

ÖTV Nedir?

Özel Tüketim Vergisi ya da halk arasında bilinen adıyla ÖTV, lüks tüketim ürünlerinden alınan vergi türlerinden biri. ÖTV sadece lüks otomobillerden değil; mücevher, tütün ürünleri, kürk, fosil atık, benzin, kömür, alkol gibi pek çok ürün gamından alınıyor.

ÖTV İndirimi Koşulları ve Şartları Nedir?

Engelli bireylerin sosyal hayata adapte olabilmesi için başlatılan ÖTV indiriminden her engelli kişi yararlanma şansına sahip olmuyor. Hatta ÖTV indirimi şansı yakalayan her engelli aynı derece de indirim alamıyor. Devletin aradığı şartlar şu şekilde:

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!
  • ÖTV indirimi alacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekiyor, engelli kişinin sadece kendisi değil vasisi de ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. Ayrıca tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en az %40 oranında engelli olduğuna dair rapor alınması gerekiyor. %40 ile %89 arasında engel raporu bulunan kişiler engel oranlarına göre ÖTV indirimi alırken, %90 ve üzeri engel oranına sahip kişiler %100 ÖTV indirimi şansını kullanarak  ÖTV ödemeden araç sahibi olabiliyor. Ancak %90 ve üzerinde engele sahip kişilerin kendileri değil, vasileri aracı kullanması gerekiyor.
  • Bir diğer şart ise %40 ile %89 arasında engel raporu bulunan kişilerin "H Sınıfı" ehliyete sahip olması ve engelli raporunda mutlaka "Araç kullanabilir" ibaresinin yer alması gerekiyor.

Bu şartlarla birlikte kişiler ÖTV ödemeden araç sahibi olabiliyor ancak bu satın alınan araçlar 5 yıl boyunca satışa çıkamıyor. Bu 5 yıl içinde aldığınız aracı satmak isterseniz devletten aldığınız ÖTV indirimini geri ödemeniz gerekiyor. Aracınızı satayım derken hacizlik olabilirsiniz, dikkat!