Milyonlarca çalışanın en büyük hedeflerinin başında emeklilik geliyor. Hatta emekliliğine bir an önce kavuşabilmeyi hayal eder. Çalışmadan düzenli bir gelir elde edebilmek isteyen sigortalılar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) belirlediği emeklilik şartlarını yerine getirmeye çalışıyor. Peki SGK erken emeklilik mümkün mü? SGK erken emeklilik yöntemleri neler?

SGK Doğum Borçlanması

SGK erken emeklilik yöntemleri arasında özellikle kadın sigortalılar için SGK doğum borçlanması hakkı bulunmaktadır. Sigortalı olan kadınlar doğum izinlerini emeklilik hesaplamalarına dahil ettirebiliyor. Tek çocuk için 720 prim günü ve toplamda 3 çocuk için 2160 prim günü borçlanabiliyor. Böylelikle tam 6 yıl daha erken emekli olabiliyor.

SGK Askerlik Borçlanması

SGK erken emeklilikte erkek sigortalılar içinde SGK askerlik borçlanması hakkı sunuluyor. Zorunlu vatani görevini yapan sigortalılar, bu süreleri borçlanarak, emeklilik hesaplamalarına dahil ettirebiliyor. SGK askerlik borçlanması 2022 yılında zorunlu süre olan 1 yıl üzerinden borçlandırılabiliyor.

Malulen Emeklilik

SGK, sigortalıların yaşadıkları iş kazası veya meslek hastalıkları gibi nedenlerle minimum %60 oranında iş gücü kaybı yaşaması durumunda erken emeklilik hakkı veriyor. Böylelikle 1.800 prim günü üzerinden malulen emekli olunabiliyor.

SGK Yıpranma Payı

İş Kanunu’nda ağır riskli grupta olduğu belirlenen mesleklerde çalışanlarda erken emekli olabiliyor. SGK, ağır riskli işlerde çalışan sigortalılara her yıl ek prim günü veriyor. Böylelikle yılda ek 180 prim günü elde edilebiliyor. Erken emekli olabilme imkanı sunan yıpranma hakkından tam 45 farklı meslek kolundaki sigortalılar yararlanabiliyor.

SGK Yurtdışı Borçlanması

SGK, uzun yıllar yurtdışında çalışmış olan kişilerin bu süreleri Türkiye’deki emekliliklerine dahil ettirebilmelerine imkan veriyor. Bu kapsamda SGK yurtdışı borçlanması ile Türkiye’de erken emekli olabilme imkanından yararlanılabiliyor.

Yaş Şartından Emeklilik

SGK tarafından kısmi emeklilik olarak belirtilen bir erken emeklilik hakkı da bulunmaktadır. Bu haktan 8.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler yararlanabiliyor. Bu kişiler 3.600 prim günü ve 15 yıllık sigortalılık süresiyle emekli olabiliyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

SGK Hizmet Borçlanması

SGK kendi rızası veya isteği dışında iş hayatına ara vermek durumunda kalan süreleri de borçlanma imkanı veriyor. Ara verilen süreler SGK’ya borçlanılarak, emeklilik hesabına dahil ettirilebiliyor.

Avukatlara Hizmet Borçlanması

Avukatlar staj sürelerini SGK’ya borçlanarak erken emekli olabiliyor.

Hekimlere Staj Borçlanması

Hekimler için SGK’dan sigortasız olarak geçirilen fahri asistanlık staj sürelerini borçlanma hakkıyla erken emeklilik veriliyor.

Yasal Grev ve Lokavt Borçlanması

Yasal olarak sunulmuş olan grev ve lokavt hakkını kullanan kişiler bu süreleri daha sonra borçlanma ile erken emeklilik için kullanabilmektedir.