Gençliklerinde uzun yıllar çalışan vatandaşların en büyük hedefi elbette emekli olmak. Emekli olarak, yaşlılıklarında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını idame ettirmek isteyen kişiler, emekliliğin günden güne zorlaştığı şu dönemde isteklerine kavuşmakta zorluk çekebiliyor. Bu noktada SGK'nın sunduğu erken emeklilik yöntemleri akıllara geliyor. Peki Türkiye’de erken emeklilik mümkün mü? Kimler erken emekli olabilir? İşte erken emekliliğe dair tüm detayları sizin için araştırdık ve 4 farklı erken emeklilik yöntemini anlatacağız.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

1999 ve Öncesi SGK Girişi

SGK'nın sunduğu emeklilik yöntemlerinden ilki, 1999 yılından önce çalışma hayatına başlayan kişilere yönelik. Yapılan kanuni düzenlemeler sonrasında, SGK girişi 8 Eylül 1999 ve öncesinde olanlar erken emeklilikten yararlanma şansına sahip oluyor. SGK'lı olarak 8 Eylül 1999 ve öncesinde çalışma hayatına başlayan kişiler, 15 yıllık hizmet süresini ve 3600 prim gün sayısını tamamlamış olmaları halinde erken emeklilik başvurusu yapabiliyor. Eğer sizler de bu tarihten önce çalışmaya başladıysanız hemen emekli olabilirsiniz!

SGK Doğum Borçlanması

SGK'nın sunduğu bir diğer erken emeklilik yöntemi ise kadınların istihdamının arttılmasına ve emekliliğinin öne çekilmesine yönelik. Eğer sizler de SGK'lı olarak çalışırken doğum yapıp bir çocuk dünyaya getirdiyseniz, doğum iznine ayrıldığınız dönemlerde SGK'lı olarak sayılabilir ve emeklilik sırasında bu günleri dışardan prim olarak ödeyip daha erken emekli olabilirsiniz! SGK doğum borçlanması sayesinde kadınlar 3 çocuğa kadar toplamda 6 yıl borçlanabiliyor. Böylelikle normal şartlarda emekli olacaklara göre 6 yıl erken emekli olabiliyor.

SGK Askerlik Borçlanması

Kadınların doğum borçlanmasına benzer bir yapı, erkekler için askerlik için uygulanıyor. SGK, zorunlu vatani görevini yapan erkeklerin, askerlik sürelerini borçlanabilecekleri bir hak sunuyor. SGK askerlik borçlanması olarak isimlendirilen bu hak sayesinde sigortalılar, askerlik sürelerini de emeklilik hesaplamalarına dahil ettirebiliyor ve daha erken emekli olma şansına sahip oluyorlar.

SGK Yıpranma Hakkı

Bugün sizler için incelediğimiz son erken emeklilik yöntemi ise yıpranma hakkı oluyor. SGK tarafından kanun kapsamında “ağır” sınıfta olarak belirlenmiş meslek kollarında çalışan sigortalılar için yıpranma hakkı veriyor. Buna göre bazı meslek grupları her yıl ekstradan prim günü kazanıyor ve erken emeklilik şansına sahip oluyor.