Erken emekli olabilmek tüm vatandaşların ortak hayalleri arasında yerini alıyor. Uzun yıllar kendisi ve ailesi için çalışan kişiler yaşları ilerlediği dönemlerde rahat bir yaşlılık dönemi geçirmek istiyor. Ancak ülkemizde sürekli uzayan emeklilik yaşı vatandaşları zor durumda bırakabiliyor. Eğer sizler de erken emekli olmak istiyorsanız, SGK'nın sunduğu erken emeklilik yöntemlerinden birini uygulayabilirsiniz. Bugün sizler için SGK'nın bazı vatandaşlar için sunduğu malulen emekliliği araştırıyoruz.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Malulen Emeklilik Nedir, Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik, meslek rahatsızlığı ya da farklı bir hastalık yaşayan vatandaşların emeklerini korumak için geliştirilen bir erken emeklilik yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.Rahatsızlık geçirmiş vatandaşlar için sunulmuş olan bu erken emeklilik sistemi sayesinde; %60 engel raporuna sahip kişiler, (eğer raporlarında "Çalışamaz" ibaresi yer alıyorsa) 10 yıl sigortalı olarak çalıştıktan sonra yani 1800 prim günü ödemesini tamamladıktan sonra anında emekli olabiliyor ancak her rahatsızlık SGK'nın malulen emeklilik standartlarına uymuyor, sadece belli başlı hastalıklara sahip kişiler erken emeklilik şansını yakalıyor.

SGK'nın Malulen Emeklilik İçin Kabul Ettiği Hastalıklar

Malulen emeklilik için kabul edilen rahatsızlıklar şu şekilde sıralanıyor: Ölümcül derecede olan kanser türleri, epilepsi, demans, beyin tümörleri, parkinson, selebral palsi, MS, zeka geriliği gibi beyin hasarı sonucu oluşan hastalıklar, kişinin hayatını kararlarını ve ruh halini etkileyecek psikolojik hastalıklar (ileri düzeyde bipolar bozukluk ve şizofreni gibi), kişinin görme yetisini kaybetmesi, retinaya bağlı olarak oluşan kanamalar, denge bozuklukları ve işitme kaybı, uzuv kaybı, (Ampüte) organ nakili (Karaciğer, kalp, akciğer, böbrek vs) ağır karaciğer hastalıkları (Siroz ya da tüberküloz gibi) kalp yetmezliği ya da kalp kapakçığı rahatsızlıkları, metabolizma bozuklukları ve AIDS.

Malulen Emeklilik İçin İstenilen Başvuru Evrakları

Eğer siz de 4A ya da 4B’den sigortalıysanız, SGK’nın sizden talep belgeler şu şekilde oluyor:

  • Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi,
  • Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi, (İşten ayrıldıktan sonra ilk 10 gün içinde başvuru yapanlar için)
  • Maluliyetin tespiti için Sağlık Kurulu raporu.
Bu belgeleri topladıktan sonra size en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine giderek başvuru yapabilir ve anında malulen emekli olabilirsiniz.