Yaşamının önemli kısmını sigortalı olarak çalışan herkes, emekliliğin hayalini kurmaktadır. Her sigortalının hayalindeki emekliliğe ulaşabilmeleri için belirlenen SGK emeklilik şartlarını tamamlamaları gerekiyor. SGK tarafından sigorta sisteminde yapılan düzenlemeler bazı hak kayıplarına neden olabiliyor. SGK bu hak kayıplarını gidermek için 1999 ve öncesi SGK girişi olan sigortalılara erken emeklilik müjdesini duyurdu! Peki kimler erken emekli olabilecek? 1999 ve öncesinde sigorta girişinin olmasının avantajları neler? Ayrıntıları haberimizde

1999 ve Öncesinde Sigorta Girişi Olmasının Artıları

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) emeklilik sistemi uygulamaları gereğince sigorta girişi ne kadar erken olursa o kadar sigortalı için kazanımlar getiriyor. Özellikle sigorta ve emeklilik sisteminde yapılan düzenlemeler neticesinde pek çok önemli tarih gündeme geliyor. Bu tarihler arasında da sigorta sisteminde devrim niteliğinde yeniliklerin yapıldığı 1999’dur. 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar artık erken emekli olabilme şansını yakalıyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

1999 ve öncesinde sigorta girişi olan sigortalılar, SGK emeklilik yaşı şartına takılmadan, kolay bir şekilde emekli olabilme şansını yakalıyor. Bu sigortalıların asgari ücretten daha yüksek prim ödemiş olmaları ve 15 yıllık hizmet süresini doldurmaları itibariyle SGK emeklilik yaşı şartından muaf olabiliyor. Böylelikle milyonlarca vatandaş gibi emeklilik yaşı şatını tamamlamak için beklemiyor ve erken emekli olabiliyor.

1999 ve Öncesinde Sigorta Girişlilerin Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK girişi 1999 ve öncesinde olan tüm sigortalılar, SGK tarafından belirlenen şartları taşımaları durumunda erken emekli olabilme şansını yakalıyor. Buna göre sigorta girişi 8 Eylül 1999 ve öncesinde olması, bu haktan yararlanabilmenin en temel koşuludur. Bunun dışında 15 yıllık sigorta süresinin de tamamlanmış olması gerekiyor. Tüm emeklilik uygulamalarında olduğu gibi 1999 ve öncesi sigorta girişlilerin erken emekliliklerine yönelik olarak işvereni veya sigortalıya ait SGK prim borcu bulunmaması gerekiyor. 3600 prim gününü doldurmuş olmak da gerekiyor.

SGK tarafından bu kişilerden 15 yıllık sigortalılık süresi ile 3600 prim günü sayısı şartlarını 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlamış olmaları şartı aranmaktadır. Bu şartları tamamlayan kişiler 1999 ve öncesi sigorta girişlisi olarak erken emeklilik hakkından faydalanabiliyor.