Hayatının önemli kısmını sigortalı çalışarak geçiren kişilerin emekliliğe dair çok fazla sorusu bulunuyor. Bu sorulardan birisi ise çeşitli nedenlere bağlı olarak iş gücünü kaybetmiş olan kişilerin nasıl emekli olabileceği sorusudur. İş kazası, meslek hastalığı gibi çeşitli nedenlerle sağlık kurulundan rapor alan ve çalışamayacak durumda olan kişilerin emekliliğiyle ilgili olarak malulen emeklilik konusu gündeme geliyor. Peki malulen emeklilik nedir? Kimler malulen emekli olabilir? Malulen emeklilik şartları neler?

Malulen Emeklilik Nedir?

2022 yılında en çok merak edilen erken emeklilik ile ilgili en fazla dikkat çeken yöntemlerden birisi olan malulen emeklilik konusu gündemden düşmüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) bazı özel koşullara sahip olan kişilere malulen emeklilik yöntemi ile erken emekli olabilme fırsatı sunuyor. Malulen emeklilik yöntemi ise çeşitli nedenlerle iş gücü kaybı yaşayan yani çalışamayacak duruma gelen veya mevcut koşullarına uygun iş bulabilecek durumda olmayan kişilerin karşılaştıkları mağduriyetin telafisi amacıyla emeklilik hakkı elde edebilmesini sağlayan bir emeklilik modelidir. Malulen emeklilik hakkında SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigortalılarının tümü yararlanabilmektedir.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Yaşadığı iş gücü kaybı nedeniyle malulen emekli olmak isteyen kişilerin öncelikle SGK tarafından belirlenen malulen emeklilik şartlarını yerine getirmiş olması gerekiyor. Bu kapsamda SGK, malulen emeklilik başvurusu için hangi sigorta kolunda olduğu fark etmeksizin mutlaka 10 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olmasını beklemektedir.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Bununla birlikte kişinin mutlak suret ile 10 yıllık sigortalılık süresi boyunca 1.800 gün prim ödemesi gerçekleştirmiş olması da gerekmektedir. Ayrıca malulen emekliliğin gerekliliğini gösterecek “Sağlık Kurulu” tarafından minimum %60 oranında iş gücü kaybının yaşandığını içeren resmi bir rapora sahip olunması gerekiyor.

SGK ayrıca sigorta kollarına göre özel koşullarda talep edebiliyor. Buna göre 4A yani SSK sigortalılarının söz konusu iş gücü kaybı sonrasında mutlaka işinden ayrılmış olmasını beklemektedir. 4B yani Bağkur sigortalılarının ise malulen emeklilik başvuru tarihinde ticari faaliyetine son vermiş olması ve SGK’ya prim borcunun bulunmuyor olması gerekmektedir. Memur yani 4C(Emekli Sandığı) sigortalısının ise görevinden ayrılmış olması malulen emeklilik için temel şartlardır.