Sigortalı olarak çalışan herkes için mutlaka en büyük hedef emekliktir. İlerleyen yaşlar için bir sosyal güvence ve gelir garantisi sağlayan emekliliğe erkenden ulaşmak istenebiliyor. Çoğu kişi erken emeklilik konusunda araştırmalar yapıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) 10 yılda emekli olabilme hakkı veriyor. Malulen emeklilik olarak adlandırılan bu emeklilikle ilgili olarak SGK malulen emekli nasıl olunur? Şartları nelerdir? Merak ediliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Malulen Emeklilik Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanmış olan malulen emeklilik hakkı, adından da anlaşılacağı üzere kişinin bir malulü dolayısıyla emekliliğini daha erken alabilmesi durumudur. Malulen emeklilik, SGK sigorta kollarından birisine bağlı olarak çalışan kişilerin karşı karşıya kalacakları iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle erkenden emekli olmasını sağlamaktadır. Ancak SGK malulen emeklilik hakkından faydalanabilmek için belirlenen zorlu malulen emeklilik şartları yerine getirilmelidir.

SGK Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK tarafından sağlanan malulen emeklilik şartları tamamlanmadan, malulen emekli olunabilmesi mümkün değildir. Malulen emekli olabilmek için SGK tarafından kabul edilen bir rahatsızlığa bağlı olarak minimum %60 çalışma gücü kaybı yaşanmış olması gerekiyor. Bunun da hastanelerin sağlık kurulları tarafından verilen sağlık raporu ile ispatlanması gerekmektedir. Ayrıca sağlık raporu haricinde SGK tarafından malulen emeklilik için kişiden 1.800 gün prim ödemesi şartını da tamamlamasını beklemektedir.

SGK malulen emeklilik hakkı için belirlenen hastalıklar, iş kazaları(oluş yeri ve şekli) mutlaka uygun olmalıdır. Aksi halde kişinin SGK’ya yapacağı malulen emeklilik başvurusu geçerli sayılmaz ve kabul edilmez.

SGK Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK malulen emeklilik şartlarını taşıyan kişiler SGK’ya başvuru yapabilmektedir. Yapılacak başvurularda malulen emeklilik başvuru evraklarının hazır bulundurulması gerekmektedir. Buna göre kişinin başvuru sırasında emekli maaşı talep belgesi, sigortalı işten ayrılış belgesi, maluliyeti tescil edecek sağlık kurulu raporu şeklindedir. Bu şartları sağlayan veya başvuru evraklarını hazırlayanlar, SGK’ya malulen emeklilik başvurusu yapabiliyor.

2022 Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

SGK malulen emeklilik maaşı 2022 Ocak ayında zamlanmıştı. 2022 yılında artan enflasyon karşısında emeklilerin ezilmemesi için devlet tarafından emekli maaşları en düşük 2.500 TL’ye çıkartılmıştı. Böylelikle 2022 malulen emekli aylıkları en düşük 2.500 TL olarak uygulanıyor.