Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sigortalıların özel durumuna yönelik olarak çeşitli haklar tanımaktadır. Bu haklardan birisi de hemen hemen her sigortalının en büyük hedefi olan erken emekliliği sağlayan malulen emekliliktir. Peki kimler malulen emekli olabilir? Malulen emeklilik şartları nelerdir? Malulen emekli maaşı ne kadar?

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

SGK Malulen Emeklilik Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından uygulanan emeklilik modellerinden birisi olan malulen emeklilik, son dönemde en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Malulen emeklilik sistemi, SGK sigorta kollarına bağlı olarak çalışan kişilerin çeşitli sağlık sorunları sebebiyle iş gücü kaybı yaşaması durumunda alabildiği bir emeklilik hakkıdır. Malulen emeklilik, özellikle iş kazası, meslek hastalıkları gibi iş gücü kaybının yaşanmasına neden olan sağlık sorunları durumunda tanınan bir haktır.

SGK Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK tarafından sunulan malulen emeklilik hakkından yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Buna göre 2022 yılında malulen emekli olabilmek için mutlaka SGK sigorta kollarında sigortalı olması gerekmektedir. Hangi sigorta koluna bağlı olduğu fark etmeksizin sigortalının mutlaka 10 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olması gerekmektedir.

Bu şartın haricinde sigortalının 10 yıllık sigortalılık süresinde minimum 1.800 günlük sigorta prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir. Ayrıca bu haktan yararlanabilmesi için sigortalının sağlık kurulu tarafından hazırlanan minimum %60 ve üzeri iş gücü kaybını gösteren sağlık raporunun olması gerekmektedir. Ayrıca malulen emeklilik için söz konusu iş gücü kaybının sigorta giriş tarihinden sonra olması gerekmektedir.

Sigorta çalışanların malulen emeklilik için mutlaka görevinden ayrılmış olması da bir diğer önemli şarttır.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK, malulen emeklilik başvurularını SGK il müdürlükleri aracılığıyla almaktadır. SGK il müdürlüklerinde başvuruda bulunabilmek için sağlık kurulu raporu ve diğer sigortalılık bilgi ve evrakları ile birlikte şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.

SGK malulen emeklilik başvurularında tamamlanamayan prim ödeme gün sayıları için borçlanma hakkından da yararlanılabilmektedir.

2022 Malulen Emekli Aylığı Ne Kadar?

2022 yılında hem asgari ücrete hem de emekli maaşların ek zamlar geldi. Böylelikle malulen emekli maaşı da artış yaşadı. Buna göre 2022 malulen emekli aylığı SSK ve Bağkur için 3.500 TL, Emekli Sandığı için ise 4.000 TL ile 4.500 TL aralığındadır.