Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Emekli olabilmek herkesin en büyük hayallerinden birisidir. Hayatının önemli kısmını çalışarak, emekli olmak için geçiren vatandaşlara erken emeklilik müjdesi geldi. SGK ilk sigorta girişi 1999 ve öncesinde olan sigortalılara erken emeklilik fırsatı getirdi. 1999 ve öncesinde SGK girişi olanların yararlanabileceği erken emeklilik imkanının ayrıntıları haberimizde!

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanlara Erken Emeklilik

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 1999’da gerçekleştirilen sigorta ve emeklilik sistemi düzenlemesi nedeniyle hak kaybı yaşayan vatandaşlar için yeni bir düzenleme yaptı. Bu düzenlemeyle birlikte ilk SGK girişi 1999 ve öncesinde olanlar emeklilik yaşını beklemeden erken emekli olabilecek. SGK tarafından belirlenen kriterleri taşıyan tüm sigortalılar SGK’ya başvuruda bulunarak erken emekli olabilecek.

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanlara Sağlanan Haklar

İlk SGK girişi 1999 ve öncesinde olan sigortalılar, erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyor. Asgari ücretten daha yüksek prim ödemesi yaptıkları 1999 ve öncesindeki sigorta girişi kapsamında 15 yıl sigorta süresini dolduranlar hemen emekli olabiliyor. Böylelikle SGK emeklilik yaşı gibi bir şartı tamamlamak için beklemek zorunda kalmıyor. Ayrıca SGK işe girişi 1999 ve öncesinde olanlar SGK’ya 3600 gün yani 10 yıllık prim ödemesi yaparak erken emekli olabiliyor. Emeklilik aylıkları 2000 ve öncesinde SGK girişi olanlara göre ise çok daha yüksek olacaktır.

1999 ve Öncesinde SGK Girişi Olanların Erken Emeklilik Şartları

1999 ve öncesinde SGK girişi olanlar, ilgili şartları tamamlamış olmaları halinde SGK’ya başvuruda bulunarak emekliliğini erkenden alabiliyor. Bu kapsamda SGK tarafından belirlenen 1999 ve öncesinde SGK işe girişi olanlara tanınan erken emeklilik şartlarını tamamlamak gerekiyor. Buna göre sigorta başlangıç tarihinin 8 Eylül 1999 ve öncesinde olması gerekiyor. Ayrıca sigortalının tam 15 yıllık sigortalılık süresini de tamamlamış olması gerekiyor. İşveren veya sigortalının kendisi tarafından SGK’ya prim borcunun olmaması da aranan önemli şartlardan birisidir.

10 yıllık prim günü ödemesini tamamlamış olmak ve yanı sıra 4A, 4B ve 4C sigorta kollarına bağlı olarak çalışıyor olmak gerekiyor. Bu şartları tamamlayan 8 Eylül 1999 ve öncesi SGK işe giriş kaydı bulunan kişiler erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyor.