Ermenistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı siyasi krizin aşılması için seçimlerin erkene alınıp alınmamasını görüştü.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ile Başbakan Nikol Paşinyan, ülkeyi sarsan siyasî krizin aşılması amacıyla muhtemel  bir erken seçimi görüştü. 

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, görüşmenin  Cumhurbaşkanının isteği üzerine bugün yapıldığı ve ülkeyi siyasî krizden çıkarmak amacıyla seçimlerin erkene alınıp alınmayacağı üzerinde durulduğu belirtildi.

Paşinyan, geçen ay yaptığı bir açıklamada, muhalefet hazırsa kendisinin de erken seçimlerin düzenlenmesine hazır olduğunu belirtmişti.

Sarkisyan erken seçim konusunu muhalefet liderleriyle de görüşmeyi tasarlıyor.

Sarkisyan, ocak ayında yakalandığı Covid-19’a bağlı bazı komplikasyonlar nedeniyle dün hastaneye kaldırılmış ve muayeneden geçirilmişti.

Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz! Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz!

Sürekli kriz

Ermenistan, Dağlık Karabağ’daki yenilgiden sonra ortaya çıkan siyasi krizin yanı sıra Sarkisyan ile Paşinyan arasında, Genelkurmay Başkanlığına yapılan atama konusunda yaklaşık üç haftadır süregelen krizle de uğraşmak zorunda kalıyor.

Muhalefetin Dağlık Karabağ’daki yenilgiden sonra Başbakan'ın istifasını istemesiyle başlayan krize 25 Şubat’ta Genelkurmay Başkanı General Onik Gasparyan ve yaklaşık 40 üst rütbeli subayın bir bildiri yayınlayarak Paşinyan istifasını istemesinin yol açtığı yeni bir kriz eklenmişti. 

Paşinyan, bildiriyle istifasının istenmesini darbe teşebbüsü olarak niteleyerek General Gasparyan’ı görevden almıştı. Sarkisyan, iki kez görevden alma kararnamesini geri çevirmiş ve Anayasa Mahkemesine temyiz için başvurmuştu. 

Ancak Ermenistan yasaları uyarınca, kararnamenin ikinci kez reddedilmesinden iki hafta sonra reddedilen kararname otomatik olarak yürürlüğe giriyor. Paşinyan, sürenin dolması üzerine General Artak Davtian’ın Genelkurmay Başkanı olarak atadığını duyurmuş ve Sarkisyan’ı atamayı onaylamaya çağırmıştı.

Sarkisyan, bu yeni atamaya ilişkin kararnameyi de geri çevirmişti. ( Ajans Bizim )