Her geçen gün artan kadın cinayetleri ile beraber bu cinayetlere dair yargılamalarda verilen iyi hal indirimi kararları da tepki çekmeye devam ediyor. Özellikle kadın hakları aktivistlerinin sürekli gündemde tuttuğu bu yargı kararlarına ilişkin tepkilere rağmen Kilis'te yaşanan bir davada yine aynı yönde bir karar alındı. 27 yaşındaki eşi Fatime Gül Özyer'i darp ederek öldüren Mahmut Muhammet Özyer hakkında duruşmadaki iyi hali de dikkate alınarak 25 yıl hapis cezası aldı. İşte detaylar!

Kasten Öldürmekten Yargılandı Ama...

Kilis'te geçtiğimiz yıl henüz 27 yaşında olan Fatime Gül Özyer'i darp ederek öldüren Mahmut Muhammet Özyer, duruşmadaki iyi hali göz önüne alınarak kasten öldürmekten 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yeni doğum yapan Fatime Gül Özyer, aldığı darbelerin ardından yaralı bir şekilde hastaneye kaldırılmış ama vermiş olduğu 7 günlük yaşam mücadelesinin sonunda hayatını kaybetmişti. 13 Ekim 2021'de Kilis'te meydana gelen olayda. 15 gün önce doğum yapan eşi Fatma Gül Özyer'i darp ettiği için tutuklanan Mahmut Özyer, tutuklu çıkartıldığı mahkemede ‘eşi karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandı. Dördüncü kez hakim karşısına çıkan Mahmut Muhammed Özyer, çıktığı duruşmada eşini darp etmediğini yalnızca iki tokat attığını söyledi. Hatta eşinin hastanede sedyeden düştüğünü söyleyen Özyer mahkeme heyetinden tahliyesini istedi. Kilis Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, eşini darp ederek ölümüne sebebiyet verdiğini inkar eden Mahmut Muhammet Özyer içinse savcı, mütalaasında sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesini talep etti. Duruşmanın tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti, sanığa önce müebbet hapis cezası ve ardından da duruşmadaki iyi halini dikkate alarak 25 yıl hapis cezası verdi.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Fatma Gül'ün Ailesi Öfkeli

Kızlarının bu şekilde eşi tarafından vahşice darp edilerek öldürülmesinin ardından Mahmut Muhammed Özyer'in ağırlaştırılmış müebbet cezası alması gerektiğini düşünen aile, davanın takipçisi olacaklarını söyledi. Fatime Gül Özyer’in ailesinin avukatı İbrahim Halil Demircioğlu ise, “Sanık yaptığı eylemin pişmanlığını göstermediği halde, 62’nci maddeye göre indirim yapılarak 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Biz bu davayı istinaf mahkemesine götüreceğiz. Orada adaletli bir karar çıkmazsa Yargıtay'a götüreceğiz” dedi.