Her kesimden ihtiyaç sahiplerine sunulan çeşitli destekler bulunuyor. Bunların büyük bir kısmı kadınların yaşamlarını daha kolay idame ettirebilmelerine yönelik olarak veriliyor. İhtiyaç sahibi ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlar, EVEK yardım programı kapsamında, 2 ayda bir düzenli olmak üzere ayda 275 TL ve iki ayda 500 TL olmak üzere destekten faydalanabiliyor. EVEK yardım programı, Eşi vefat etmiş kadın, dul kadın maaşı isimleriyle de biliniyor. Resmi nikahlı olduğu eşi vefat etmiş olan, sosyal güvencesi olmayan ve yaşadığı hane dede sosyal güvencesi olmayan kadınlar, T.C. Kimlik kartlarıyla başvurduklarında, bu destekten hemen faydalanabiliyorlar. Aylık 275 TL olan destek, 2 ayda bir ödeniyor ve 550 TL olarak hesaplara yatırılıyor.

Dul Kadın Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Resmi nikahlı eşi vefat eden ve sosyal güvencesi olmayan tüm kadınların, bu destekten yararlanabilmek için başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurular ilçelerde kaymakamlıklar içerisinde, illerde valilikler içerisinde yer ala SYD ya da Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları’ na yapılıyor. Başvuru sırasında sadece kimlik kartının kinin yanında olması yeterli oluyor.

Dul Kadın Maaşını Kimler Alabilir?

Dul kadın maaşı ya da eşi vefat etmiş kadın maaşı olarak verilen bu destek için başvuracak kişiler için ön koşul, vefat eden eşiyle resmi nikahının olması. Aynı zamanda herhangi bir sosyal güvencesinin de olmaması gerekiyor. Bunların yanında 3294 Sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olması da gerekiyor. Başvuru sırasında koşulları karşılayıp karşılamadığını bilmeyen eşi vefat etmiş kadınlar için, SYD gerekli ön araştırmayı yapıyor. Bu araştırma sırasında koşulları karşıladığı belirlenmiş her T.C. vatandaşı kadın bu destekten faydalanabiliyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Destekten faydalanan kadınlar, çalışmaya başladıklarında 2 ayda bir düzenli olarak verilen bu destek kesiliyor. Kadınların yeniden evlenmeleri halinde de destek kesiliyor. Bu koşullar haricinde, 2 ayda bir düzenli olarak aylık hesaplarına yatırılıyor. İhtiyaç sahibi olan bu durumdaki kadınlar, bu desteğin dışında, ihtiyaç sahibi oldukları belgelendiğinde, çeşitli desteklerden de ayrıca yararlanabiliyor. SYD tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen desteklerin hangilerinden yararlanabildiklerini, vakıfa başvurduklarında öğrenebiliyorlar.