Türk mutfağı denilince hamur işleri olmazsa olmazımız. Diyet de yapsak hamur işi ya da börek denilince aklımız başımızdan gidiyor adeta. Hele ki yine mutfaklarımızın klasik lezzetlerinden çiğ börek denilirse akan sular duruyor. İşte sizin için denenmiş bir çiğ börek tarifi!

Orijinal Çiğ Börek İçin Gerekli Malzemeler

Hamuru İçin:

  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 tatlı kaşığı tuz (silme)
  • Aldığı kadar un (kullandığım un miktarını hazırlanış kısmında anlattım)

İç Harcı İçin:

  • 150 gr kıyma
  • 1 küçük kuru soğan
  • Tuz, karabiber
  • Su

Kızartmak İçin :

  • Sıvı yağ

Çiğ Börek Yapımı

Yukarıda çiğ börek yapımı için gerekli olan malzemelerimizi hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi tarifimizin uygulama aşamalarına. Bunun için öncelikle derin bir yoğurma kabına su ve tuzu koyalım. Ardından daha önceden elemiş olduğumuz unu azar azar ilave edelim. Çok yumuşak olmayan biraz sert bir hamur elde edene kadar yoğuralım. Sonra üzerini örterek 5 dakika kadar dinlendirirken, diğer yandan da iç harcını hazırlayalım.

İç harcı için bir kabın içine kıyma, tuz, karabiber ve soğanımızı rendeledikten sonra elimizle karıştıralım. Sonra üzerine biraz su ilave ederek hamura kolay sürülecek bir kıvama getirelim. Sonra hamurumuzu 11 bezeye bölelim ve bezelerin üstünü kurumaması için temiz bir bezle örtelim. Bezelerden birini yuvarlak olacak şekilde açalım. Yarısına kıymalı harcı yayalım ve yarım ay şeklinde kapatarak kenarlarını bastıralım. Sonra bir bıçak yardımıyla kenarlarından çepeçevre çok az keselim. Bu sayede kenar kısımlarının sabitlenmesini sağlayarak kızarırken böreğimizin açılmamasını sağlamış olacağız. Hazırlamış olduğumuz böreği tezgaha ya da büyük bir tepsiye un sererek yerleştirelim. Sonra diğer börekleri de hazırlayana dek temiz bir bezle örtelim ki böreklerimizin üzeri kurumasın. Tüm hamurlarımız ve iç harcımız bitene kadar bu işlemi tekrarlayalım. Son olarak da hazırlamış olduğumuz börekleri bol kızgın yağda arkalı önlü olacak şekilde kızartalım.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Böreklerimizi kızartırken tavamızı arada bir sallayarak kızgın yağın böreklerin üzerine gelmesini sağlayabilirsiniz. Bir diğer püf noktası olarak da şunu hatırlatalım ki, böreklerimiz pişirene kadar üstünü mutlaka kurumaması için kapalı tutalım.