Ev almak istiyor fakat alacağınız konut için yeterli nakdinizin olmadığını düşünüyorsanız işte sizin için en uygun kredi faizlerini sunan bankalar…

Ev almak herkesin hayali… Ancak yeterli miktarda bir nakde sahip değilseniz ve bu durumu bankaların konut kredileri ile tamamlamayı düşünüyorsanız bu noktada size en uygun faiz oranı ve en uygun geri ödeme olanaklarını sunan bir bankayı tercih etmelisiniz. Ayrıca eğer bankaların hangi şartlarda konut kredisi verdiklerini ve başvuru onay sürecinin akabinde ne tür belge ve evrak istediklerini araştırıyorsanız bu haber tam size göre. İşte finansal piyasalarda sunulan konut kredileri ve kredi koşulları…

Konut Kredisi Çekme Koşulları

KONUT KREDİSİ 1

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Konut almak için gerekli finans olanaklarından birisi de bankaların sunmuş oldukları konut kredileri. Peki bu kredi olanaklarından yaralanabilmek için ne gibi koşulların sağlanmış olması gerekiyor?  Konut kredisi çekebilmek için öncelikle, belgelenebilir bir gelire ve en az 3 aydır devam eden bir sigortaya sahip olmanız gerekir. Bununla beraber bankalar açısından kredi vermeye yeterli bir kredi notuna sahip olmanız gerekir. Kredi not, bankaların sizin ne kadar güvenilir bir kredi kullanıcısı olduğunuzu gösteren bir puandır. Eğer risk içermeyen bir kredi notuna sahipseniz ve gelirinizi de belgeleyebiliyorsanız başvuracağınız konut kredisi onayını kolaylıkla alabilirsiniz. Hatta iyi bir kredi notuna sahip olmanız alacağınız kredinin faiz oranında dahi bir avantaj elde etmenizi sağlayabilir.       

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

KONUT KREDİSİ 2

Hemen hemen tüm bankalar, konut kredisi başvuru sürecinde aşağıdaki evrak ve belgeleri ister:

  • Başvuru formu        
  • Kimlik belgesi
  • Gelir belgesi (maaş bordrosu ya da vergi levhası)
  • Serbest meslek sahibi olanlardan, ilgili meslek kuruluşundan alınmış üyelik belgesi fotokopisi
  • Şirket sahipleri için şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesinin fotokopisi
  • Yapımına henüz başlanmamış binalar için inşaat ruhsatı
  • Yapımı tamamlanmış bina ve konutlar için kat mülkiyeti tapusu fotokopisi
  • Yapımı henüz tamamlanmamış olan binalar için inşaat ruhsatı ve kat irtifakı belgesi
  • Ekspertiz raporu                       

Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları

KONUT KREDİSİ 4

Bankalar, konut kredilerine ilişkin faiz oranlarını piyasa koşullarında kendileri belirler. Bu nedenle de her banka farklı bir faiz oranı ile kredi araçlarını tüketicilere sunar. Dolayısıyla da tüketiciler bu farklı faiz oranları içeren kredilerde kendileri için en uygun olanlarını tercih etmeye çalışırlar. Son dönemde bankaların konut kredisi faiz oranlarını incelediğimizde en uygun bankalar arasında Akbank, Ziraat ve Yapı Kredi bankalarının geldiğini görüyoruz. Her üç banka da konut kredilerini %1.37 oranından piyasaya sunuyorlar. Akabinde %1.38 faiz oranı ile İş Bankası, %1.41 ile Halk Bankası ve %1.46 ile de Garanti Bankası geliyor. Ancak, kredi notunuzun durumuna göre bu faiz oranlarında farklılıklar oluşabildiğini de hatırlatalım.