Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışmaları kapsamında, ev yapana devlet desteği müjdesi geldi. Kirada kalmak istemeyen ve kendilerine ait bir ev için kolları sıvayan vatandaşlara devlet nakit yardımı yapıyor.

Barınma hakkından yararlanmak isteyen vatandaşların belirlenen kriterleri taşıması gerekli. Ayrıca konutun yapılacağı alan ve bakanlığın belirlediği bazı özel koşulların sağlanması da diğer kriterlerden. Peki barınma yardımı nedir? Barınma yardımı nasıl alınır, başvuru şartları nelerdir? İşte detaylar!

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

BARINMA YARDIMI NEDİR?

Barınma yardımı, ihtiyaç sahibi ailelere, prefabrik ev de dahil olmak üzere betonarme ev ve tadilat işleri için verilen nakit yardımıdır. Barınma yardımı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bir hibe. Gerekli şartları sağlayan ve başvurusu onaylanan vatandaşların 40 bin Türk Lirası'na kadar nakit desteği alması amaçlanıyor. 

KİMLER BARINMA YARDIMI BAŞVURUSU YAPABİLİR?

Evi olmayan vatandaşa ev sahibi olması için verilen barınma yardımı için başvurabilecek kişiler şu şekildedir:

  • Hane içi gelirleri, kişi başına, net asgari ücretin üçte biri altında olanlar
  • Yetim, dul, engelli ya da yaşlı olanlar veya tek ebeveynli aileler

BARINMA YARDIMI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Tapulu ve tam hisseli arazisi üzerine prefabrik ev yaptırmak isteyen vatandaşların, aranan şartlara uygun olmaları durumunda başvuru yapmaları gereken yer, ikametlerinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma Vakıfları'dır. T.C. kimlik kartı ile buraya gidilerek yardım başvurusu için gerekli evraklar beyan edilir, başvuru dilekçesi doldurulur.

BARINMA YARDIMI ALMAK İÇİN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

Barınma yardımı, oturulamayacak derecede eskimiş bir evde oturanlar veya belirlenen kriterlere göre muhtaç olarak nitelendirilenlere verilir. Bu yardımdan yararlanacak kişilerin aşağıdaki şartları taşıması gerekir:

  • Muhtaçlığı belgeleyen gelir tespiti beyan edilmelidir.
  • Prefabrik ev kurulacak arsanın başvuru sahibi üzerine tam hisseli olması şarttır.
  • Hane içi kişi başına düşen gelir, net asgari ücretin üçte biri veya daha azı olmalıdır.
  • Ailesinde engelli, yaşlı, dul olanlar önceliklidir.

BARINMA YARDIMI NE KADAR?

Barınma yardımı üç farklı kategoride ele alınıyor. Arsa sahibi olup, üzerine prefabrik ev yaptırmak isteyenlere verilen hibe 30 bin Türk Lirası, bakım, onarım tadilat için 20 bin Türk Lirası ve betonarme ev yaptırmak isteyen kişiler için tutar 40 bin Türk Lirası'dır.