Milyonlarca ev hanımını sevindiren haber geldi. Uzun yıllardır emeklilik konusunda sorun yaşayan ev hanımları artık emekli olabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) yeni düzenlemesi ile birlikte ev hanımları o şartları sağlamaları halinde emekli olabilecek! Ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımlarının emekli olma yöntemleri neler? İşte 2022’de ev hanımları için getirilen emekli olma hakkına dair tüm detaylar!

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) çatısı altında SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı şeklindeki 3 farklı sigorta kolundan emekli olunabiliyor. Ancak hiç çalışmayan ve emekli olmayı hedefleyen ev hanımları ise bu sigorta kollarından faydalanamıyor. Bu durumda uzun yıllardır ev hanımları için emekliliğin ciddi bir sorun yaşamasına neden oluyor. Ancak SGK’nın yeni düzenlemesi ile birlikte çalışmayan ev hanımları “isteğe bağlı sigorta” sistemi sayesinde emekli olabilecek.

Çalışmayan ev hanımları SGK’ya başvuruda bulunarak isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ödemelerini bireysel olarak kendisi yapan ev hanımları, emeklilik şartlarını tamamlayarak, emekli olabilme hakkına sahip olabiliyor. Ancak SGK, ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta hakkından yararlanarak, emekli olabilmesi için belirli şartları sağlaması gerekmektedir. Buna göre SGK’da herhangi bir şekilde sigorta koluna bağlı olmaması, 50 yaşını doldurmuş olması, gelirinin olmaması, Türkiye’de ikamet etmesi ve SGK’dan dul veya yaşlılık maaşı gibi ödemeler almaması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Yüksek Ödenmeli

Uzmanlar, çalışmayan ev hanımlarına emeklilik hakkı getiren isteğe bağlı sigortalılık sisteminin SGK tarafından Bağkur çatısı altına alındığını belirtiyor. Bu çerçevede ev hanımları, emeklilik hakkından yararlanmasını sağlayan isteğe bağlı sigortalılıktaki prim tutarlarında en yüksek dilimi tercih etme konusunda uyarıyor. Bu şekilde isteğe bağlı sigorta prim ödemeleri yüksek dilimde olacağından, emeklilikte alınacak maaş seviyesi de yüksek olacaktır.

Emeklilik döneminde daha yüksek emekli maaşı alarak, daha yüksek bir kazanç fırsatı yakalamak isteyen ev hanımları isteğe bağlı sigortalılıkta yüksek prim tutarı ödemesi öneriliyor. Ev hanımları SGK’ya başvuruda bulunarak, isteğe bağlı sigorta prim tutarları ve başvuru işlemleri ile ilgili olarak bireysel bazda daha net bilgi edinebiliyor.