Bilindiği gibi emekli olmak için yasal mevzuat gereği belirli bir prim gün sayısını doldurmuş olmak ve yine yasalarda belirtilen yaş haddini tamamlamış olmak gerekiyor. Ancak birçok ev hanımı belirli bir dönem çalışmış olsa bile iş hayatını yarıda bırakmış olabiliyor. Bu durumda da özellikle belirli bir prim gün sayısını doldurmuş olma şartını yerine getirmek de ev hanımları için artık yine yarıda kalan bir durum olabiliyor. Fakat SGK'nın sunmuş olduğu emeklilik sistemi uyarınca ev hanımlarının da emekli olabilmelerinin önü açılmış durumda. Mevzuata göre herhangi bir işte çalışmayan ev hanımları da birtakım şartları yerine getirerek emekli olma hakkını elde edebiliyorlar. İşte herhangi bir sigortalı iş yerinde çalışmayan ev hanımlarının emekli olabilmelerini sağlayan uygulamaya dair detaylar!

Ev Hanımları da Emekli Olabiliyor!

Herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışmayan ev hanımları için de emekli olma yolu açık. Çalışmayan ve sigortaları olmayan ev hanımları dilerlerse isteğe bağlı sigorta sisteminden yararlanarak emeklilik için adım atabilirler. İsteğe bağlı sigorta sistemi ile emekli olmayı düşünen kişiler primlerini kendileri ödeyerek genel sağlık sigortasının sunmuş olduğu tüm hizmetlerden yararlanabilir. Bu şekilde prim gün sayılarını doldurarak aynen belirli bir işyerinde çalışan kişiler gibi emekli olabilirler. Fakat isteğe bağlı sigorta ödemeleri yaparak emekli olabilmek için birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartların başında ise kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile bir bağının olmaması geliyor. Yani kişinin herhangi bir şekilde BAĞKUR ya da SSK'lı olmaması gerekir. Hatta dul ya da yaşlılık aylığının da bulunmaması gerekir.  Bunun yanı sıra kişinin 50 yaş ya da üzeri olması ve Türkiye'de ikamet etmesi gerekiyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu

Yukarıda sayılan şartları taşıyan ev hanımlarının emeklilik hakkında yararlanabilmeleri için kendilerine en yakın SGK müdürlüğüne giderek isteğe bağlı sigorta başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Başvurunun akabinde isteğe bağlı sigortalı olan kişiler o an itibariyle artık 4B'li yani Bağ-Kur'lu olarak değerlendirilirler. Ancak kişi daha önceki yıllarda çalışan ama eksik primi nedeniyle bu yöntemi uyguluyorsa, bu durumda 3,5 yıldan daha az sürede prim ödemesini gerçekleştirdiği takdirde SSK'dan emekli olarak görünebilir. Ödenecek olan primlerin ücreti ise o yılın asgari ücretine göre belirlenir.