Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Toplumumuzda ev hanımları evlendikten sonra çalışma yaşamı olmayan, bu sebeple sosyal güvenlik şemsiyesi dışında kalan büyük bir kesimi oluşturuyor. Ev hanımlığı olarak geçmişte hafife alınan, ancak çocuk doğurmak, çocuk büyütmek, toplumu oluşturan bireylerin bireyleşmesinde en önemli katkıyı sunan annelerimizin, sosyal güvenlik şemsiyesi dışında kalmaları kabul edilebilir bir durum değildir. Bu sebeple henüz yeterli olmasa da, sosyal güvenlik sistemimiz ev hanımları için, onlara özel yeni avantajlar sunmaya başladı. Günümüzde ev hanımlarının emekli olabilmesinin tek yolu, isteğe bağlı sigortalı olmalarıdır. İsteğe bağlı sigortalı olarak, primlerini ödeyen ev hanımlarına, doğum borçlanması yoluyla da bir başka avantaj sağlanıyor.

İsteğe Bağlı Sigortalılıkla Emeklilik

Ev hanımları 25 yıllık evlilik yaşamını belgelediklerinde, doğum borçlanması yoluyla da borçlanarak, İsteğe Bağlı Sigortalı koşullarını sağlayarak emekli olabiliyorlar. Ancak bunun için belirli bir oranda primin ödenmesi de gerekiyor. Doğum borçlanması yoluyla annelere, 3 çocuğa kadar her çocuk için 6 yıl borçlanma hakkı veriliyor. Ancak bu hak doğumdan önce çalışan ve SGK üyeliği bulunan kişiler için geçerli. Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için, evden çalışarak aynı zamanda vergi muafiyetine tabii olmaları ve İsteğe Bağlı Sigorta primlerini ödemeleridir. Bu şekilde kazanılan vergi muafiyeti ve çalışma yoluyla elde edilen kazancın bir bölümünün primlerin ödenmesi için kullanılması mümkün olabilir.

Doğum Borçlanması Nedir?

Kadınların Sosyal Güvenlik Sistemine dahil bir şekilde çalışıyorken doğum yapmaları, doğum nedeniyle çalışma yaşamını durdurmasına neden oluyor. Bu kapsamda geriye yönelik borçlanma konusunda çok hassas olan SGK, kadınlara 3 çocuğa kadar 6 yıl olmak üzere geriye yönelik borçlanma hakkı veriyor. Üç çocuk sahibi bir anne, 6 yıl geriye yönelik borçlanarak, emekli olmak için ödemesi gereken prim gün sayısını daha kolay doldurabiliyor. Ancak bu avantajdan doğum öncesinde mutlaka SGK girişinin bulunması gerekiyor. Devamında doğumdan sonra her çocuk için 2 yıl boyunca herhangi bir sigorta priminin ödenmemiş olması da gerekiyor. Arada ödenmiş primler bulunuyorsa, doğum borçlanması ödenen primin tarihine kadar yapılabiliyor ve dolayısıyla daha az sürelerde borçlanma yapılabiliyor.