Sigortalılar emekli olabilmek için gün sayarken, en az onlar kadar emek sarf eden ev hanımları uzun zamandır emekli olamıyordu. Bu yüzden ev hanımları emekli olabilmenin yöntemlerini araştırıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ev hanımlarına müjdeyi verdi. Artık ev hanımları da 2 farklı formülle emekli olabiliyor. İşte ev hanımlarının emekli olabilecekleri o yöntemler ve detayları!

Ev Hanımlarına Emeklilik Müjdesi

Ev hanımları çeşitli nedenlerle çalışmayı bırakmak durumunda kalabiliyor. Böyle bir durumda sigorta prim ödemesi veya sigortalılık süresi devam etmediği için SGK emeklilik imkanından yararlanamıyordu. Ev hanımları için ciddi bir hak kaybına neden olan bu duruma karşı Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından çözüm niteliğinde bir düzenleme getirildi. Artık ev hanımları 2 farklı yöntemle emekli olabilme imkanına sahip olabiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Ev hanımlarının emeklilik hakkından yararlanabilmeleri için değerlendirebilecekleri 2 farklı yöntem bulunuyor. İlk yöntemde herhangi bir yerde çalışmasına gerek olmadan sigorta primi ödemesi yaparak emekli olabilme hakkıdır. İkinci yöntemde ise evde yaptığı ürünleri satarak SGK’nın bu alana özel sunduğu sigortalılık hakkıdır.

Ev hanımları herhangi bir sigortası bulunmayan ve çalışmayan ev hanımları 18 yaşını doldurmuş olmaları şartıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigortalılık için başvuru yapabiliyor. SGK’nın isteğe bağlı sigortalılık imkanından yararlanıp, her ay primlerini düzenli şekilde ödemeleri halinde emekli olabilmeleri mümkün oluyor. SGK isteğe bağlı sigortalılıkta ödenecek prim tutarları brüt asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu kapsamda brüt asgari ücretin %34’üne denk gelen tutar kadar sigorta prim ödemesi gerçekleştiriyor. Bu durumda 2022 yılı için en düşük isteğe bağlı sigortalılık prim tutarı aylık 1.144 TL olarak uygulanıyor. İsteğe bağlı sigortalılıkta farklı prim oranları bulunurken, ne kadar yüksekten prim ödemesi yapılırsa ev hanımları emekliliklerinde o kadar yüksek emekli maaşı alabiliyor.

Ev Hanımlarına Vergisiz Esnaflık Hakkı

Ev hanımları evde ürettikleri ürünleri satabildiği gibi bunu esnaf muafiyeti hakkıyla birleştirebiliyor. Esnaf muafiyet belgesi ile vergi vermediği gibi SGK’dan sigortalı da olabiliyor. 28 gün üzerinden prim yatırarak 30 gün çalışmış gibi kazanç sağlıyor. Aylık prim tutarı ise 1068 TL olarak uygulanıyor.