Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Gün boyunca yoğun tempoda ev işlerini yapan ve tüm ailenin sorumluluklarını üstüne alan ev hanımları için emeklilik olanağı bulunmuyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK), ev hanımlarını sevindirecek düzenleme geldi. O şartları sağlayan ev hanımları emekli olabilme imkanına sahip olabiliyor. Peki 2022 yılında ev hanımlarına getirilen emeklilik şansı nasıl kullanılır? Ev hanımları nasıl emekli olabilir? İşte tüm detaylar!

Ev Hanımlarına Emeklilik İmkanı

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından uygulanan sigorta ve emeklilik sistemi koşulları nedeniyle sigortalı olarak prim ödemesi yapmadığından ev hanımları için emeklilik imkanı bulunmuyordu. Çok uzun zamandır milyonlarca vatandaşın mağduriyet yaşamasına neden olan bu kronik problem, SGK’nın yeni düzenlemesiyle birlikte çözüme kavuştur.

SGK tarafından gerçekleştirilen düzenleme ile birlikte 2022 yılında 25 yıllık evli olan ev hanımları başvuruda bulunarak, emekli olabilme şansına sahip olabiliyor. Peki ev hanımları nasıl emekli olabiliyor?

Ev Hanımlarının Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK tarafından gerçekleştirilen düzenleme ile birlikte ev hanımlarının emekli olabilmeleri için aranan şartlarda belli oldu. Buna göre ev hanımlarının emekli olabilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, SGK sigorta kollarına bağlı olarak çalışmıyor olmak, SGK’dan maaş almıyor olmak ve 25 yıldır evliliğini sürdürüyor olmak şartlarını tamamlamaları gerekmektedir.
Bu şartlara sahip olan ev hanımları, SGK’ya başvuruda bulunarak isteğe bağlı sigortalılık yaptırabiliyor. Ev hanımları bu şekilde daha önceki yıllardaki çalışmalarından gelen prim günlerinin üzerini isteğe bağlı sigortalılık ile tamamlayabilmektedir. Ev hanımları isteğe bağlı sigortalılık yaptırarak, emekli olabilme imkanına sahip olabilmektedir.

Uzmanlar, ev hanımlarının emekli olabilmek için yaptırabildikleri isteğe bağlı sigortalılık ile ilgili olarak bazı konularda uyarılar yapıyor. Bu uyarıların en başında da yapılan isteğe bağlı sigortalılıkta bulunan prim tutarlarının en yüksek seçilmesidir. Çünkü bu şekilde ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalılık sayesinde hak kazanacakları emekliliklerinde, çok daha yüksek emekli maaşı alma hakkına sahip olabiliyor.

İsteğe bağlı sigortalılık işlemleri Türkiye’nin her yerindeki SGK il ve ilçe müdürlüklerinden yapılabiliyor. Ev hanımlarının SGK’ya giderek, şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.