PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Ev hanımlarının evlilik sonrasında, çalışma hayatından çekilmesi ve genellikle eşleri ya da babalarının üzerinden sosyal güvenlikten faydalanabilmesi sorunu, uzun zamandır ülkemizde tartışma konusu. Ev hanımlarının ev işleri ve çocuk büyütmek gibi konularda uzun mesailer harcıyor olması, onların da sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesini gerektiriyor. Ancak prim yatırılması ve prim gün sayısının doldurulması, bu işlerden kazanç elde etmeyen ev hanımları için en büyük problem.

Sosyal güvenlik sistemimizde, henüz net çözüm bulunamamış olsa da, ev hanımlarının emekli olabilmesi için çeşitli yöntemler de mevcut. Bunlardan ilki isteğe bağlı sigortalılık sistemi. Yanı sıra vergi muafiyetli esnaflık sistemi bulunuyor. Evlenmeden önce çalışmış ev hanımları içinse, doğum borçlanması yapabilme hakkı verilmiş durumda.

İsteğe Bağlı Sigortalılık

Ev hanımı veya sigortalı olarak çalışmayan herkes tarafından isteğe bağlı sigortalılık gerçekleştirilebilir. Bu sistemde, kişi kendi aylık sigorta primini, bir yerde çalışmasa da SGK’ ya kendisi ödüyor. Bu yöntemle sigortalı olanlar, diğer sigortalılarla tamamen aynı haklara sahipler. Bu yöntemle gereken prim gün sayısını, yaş ve SGK’ lı olma süresini tamamlayan tüm ev hanımları, emekli olabiliyorlar.

Buna karşın aylık olarak sigorta primlerinin yatırılması büyük bir öneme sahip. Çalışmayan ve kazanca sahip olmayan ev hanımları için bu yöntem oldukça külfetli. Ancak belirli bir gelir düzeyinin üzerinde gelir elde eden aileler için geçerli olabilecek bir yöntem.

Vergi Muafiyetli Esnaflık

Ev hanımlarının evlerde ürettikleri işleri, esnaflık yaparak satması yoluyla elde edilen gelir vergiden muaf tutuluyor. Evlerinde ürettikleri çeşitli el emeği ürünlerin satışının yoluyla elde edilen gelirler, Vergi Muafiyeti kapsamında değerlendiriliyor. Vergi Muafiyeti Belgesi sahibi olan ev hanımları, ayrıca kendileri için sigorta primi de yatırarak sigortalı olabiliyorlar. Üstelik 9 günlük prim ödeyerek 30 günlük prim yatırmış sayılıyorlar. Herhangi bir üretiminiz varsa, bu yolla sigortalı olabilir ve primlerinizi ödeyerek emekliliğinizin yolunu açabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Yoluyla Prim Gününü Arttırmak

Ev hanımları, doğum yapmadan önce sigortalı olarak çalışıyorsa ve doğumdan sonraki süreçte yeniden çalışmamaya başlamamışsa, 3 çocuğa kadar her çocuk için 2 yıllık doğum borçlanması yapabiliyor. Dolayısıyla 3 çocuğu olan bir ev hanımı 6 yıllık doğum borçlanması yoluyla, 2.190 gün gibi büyük bir prim eksiğini kapatabiliyor.