Günün neredeyse tamamını evde çalışarak geçirmesine rağmen herhangi bir sosyal güvencesi olmaması veya sigorta primi ödenmiyor olması nedeniyle ev hanımları emekli olamıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından milyonlarca ev hanımını sevindiren haber sonunda duyuruldu. Artık o ev hanımları için emeklilik şansı doğdu. Peki SGK’nın ev hanımları için sunduğu emeklilik fırsatının detayları neler?

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ev Hanımları Emeklilik Nasıl Olur?

Ailesinin konfor ve rahatı için hayatının tamamını adayan ancak sosyal güvencesi olmadığından emeklilik hakkından faydalanamayan ev hanımlarına önemli müjde geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından 2022 yılında ev hanımlarına emeklilik fırsatı sunuluyor. SGK tarafından açıklanan duyuruya göre ev hanımları artık emeklilik hayaline kavuşma şansını yakalıyor. Peki ev hanımları nasıl emekli olabilir?

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Emekli olmak isteyen ev hanımlarına müjde veren SGK, özellikle bir dönem çalışmış ve eksik prim günleri bulunan ev hanımlarına borçlanma ile emekli olma imkanı sunuyor. Ayrıca isteğe bağlı sigortalılık seçenekleri ile de 25 yıldır evli olan ev hanımları da emekli olma hakkından yararlanabilmektedir.

SGK tarafından ev hanımları için sağlanan emeklilik hakkından yararlanılabilmesi için belirli şartların taşınıyor olması gerekiyor. Buna göre Türkiye’de ikamet etmesi, 18 yaşını doldurmuş olması, SGK sigorta kollarına bağlı olarak bir yerde çalışmıyor olması, SGK’dan herhangi bir maaş almıyor olması(yetim veya dul aylığı vb.) gerekmektedir. Bu şartların sağlayan ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi ödemeleri ile SGK emeklilik hesaplaması için prim günü biriktirmeye başlayabiliyor. Böylelikle ev hanımları için emekli olabilme imkanı sağlanıyor.

2022 yılında isteğe bağlı sigorta prim tutarları SGK tarafından açıklanmaktadır. Buna göre 2022 yılı için isteğe bağlı sigorta prim tutarı minimum 2.070.72 TL ve maksimum 15.530 TL olarak uygulanmaktadır. Ev hanımları isteğe bağlı sigortalılık prim ödemelerini en yüksek prim seviyesinden gerçekleştirerek, emeklilik döneminde alacağı emekli maaşı tutarının da daha yüksek olmasını sağlayabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar ev hanımlarının emeklilik için isteğe bağlı sigortalılık prim ödemelerini gelir ve bütçe durumlarına uygun olarak, olabildiğince en yüksek seviyeden yaptırma konusunda uyarılıyor.