Ev hanımlarına sosyal güvence sağlayabilme konusu, uzun yıllardır ülkemizde önemli bir tartışma konusu halinde. Geleneksel yaşam tarzımızda ev hanımlığının da bir meslek olarak kabul görmesi gerekirken, bu durumdakilerin sigortalılık sürecinin nasıl olacağına dair henüz bir çözüm üretilmiş değil. Gerek çocuk bakımı ve evin idaresi nedeniyle, gerek iş bulamamak nedeniyle, ev hanımlarının çalışmaması ve dolayısıyla sigortalı olmaması ve emekli olma haklarının bulunmaması sorunu ortaya çıkıyor. Bununla birlikte son yıllarda Sosyal Güvenlik sistemimizde yapılan bazı değişikliklerle, ev hanımlarının da emekli olabilmesi için çeşitli yöntemler oluşturuldu. Ev hanımlarının kendi istekleriyle sigorta primi ödemesi, vergi mükellefi olmadan ürettiği ürünlerin satışıyla birlikte sigorta primlerini yatırması gibi çeşitli alternatifler bulunuyor.

Ev Hanımları İçin İsteğe Bağlı Sigortalılıkla Emeklilik

İsteğe Bağlı Sigortalılık, isteyen herkesin SGK’ ya başvurarak aylık ödenmesi gereken sigorta primlerinin, kendileri tarafından yatırılmasıyla işleyen bir süreç. Bu şekilde çalıştığınız yer yerine, kişinin kendisi sigorta primlerini istediği kademeden ödeyebiliyor. Elbette sigorta primlerinin yüksekliği bu konuda en büyük sorun. Özellikle çalışmayan ev hanımlarının, bu yüksek sigorta primlerini ödeyebilmesinin tek yolu, zaten varlıklı olması anlamına da gelmiyor değil. Şu anda isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen bir ev hanımının, en düşük prim ücreti olan 1.601 TL aylık prim yatırması gerekiyor.

Vergisiz Esnaflık Yöntemiyle Sigortalı Olmak

Şu anda ev hanımları için en geçerli yöntem vergi muafiyetli esnaflık modeline dahil olmak. Ev hanımı olan ve çeşitli üretimler yaparak aile bütçesine katkı sağlayan kadınların “vergi muafiyeti” hakları bulunuyor. Aynı zamanda bu durumdakiler sigorta primlerini 28 gün olarak ödüyor. 28 Gün olarak ödenen primin aylık tutarı 1.068 TL oluyor. Sigorta primlerinin bu şekilde yatırılması, diğer sigortalılar gibi tüm haklara da sahip olmak anlamına geliyor.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Sigorta primleri yattığı için ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilir ve emeklilik için gün sayabilirsiniz. Vergiye tabii olmayan üretimlerinizden elde ettiğiniz karlarla da, aile bütçesine hatırı sayılır katkılar oluşturabilirsiniz. Örneğin ev yemekleri yaparak satabilir, örgü gibi işler yapabilirsiniz. Sosyal Sigorta hizmetlerinden faydalanabilmek için, ev hanımlarına en uygun yöntem vergisiz esnaflık olarak öne çıkıyor.