Yaz ayları domateslerin en bol ve lezzetli ve ekonomik olarak da en uygun olduğu aylar. Hal böyle olunca da kış için salça yapımı için en uygun mevsim yaz ayları. Bu sayede siz de herhangi bir katkı maddesi bulunmayan, lezzetli ve sağlıklı bir ev salçası elde edebilirsiniz. Marketlerden alacağınız katkı maddeli konserve salçalar yerine mevsiminde alacağınız lezzetli domates ve biberlerle mükemmel bir ev salçası yapabilirsiniz. Böylelikle hem daha ekonomik hem de sağlıklı salçalarınızı bütün bir yıl yemeklerinizle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Fakat bütün bunlar iyi ama pişirmek ve konservelemek çok mu zor diyorsunuz? Öyleyse işte sizin için pişirmeden çiğden domates salçası yapımı ve püf noktaları!

Pişirmeden Salça Olur mu?

Yaz aylarında sebzelerin daha bol ve uygun fiyatlı olmasından dolayı birçok kişi bu aylarda kış için hazırlık yapmayı tercih eder. Domates ve biberlerin en bol olduğu zamanlarda salça yapımı da bu hazırlıkların başında geliyor. Ancak birçok kişi bu şekilde kışlık salçasını yapmayı tercih ediyor olsa da salçanın yapımı esnasında pişirilmesi en çok zorlanılan kısım oluyor. Bu nedenle bir çok kişi pişirmeden salça yapımı mümkün mü? şeklinde araştırmalar yapıyor. Baştan söyleyelim ki evet, pişirmeden, çiğ domatesten salça yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemelerimiz şu şekilde:

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!
  • 5 kg domates
  • Kaya tuzu
  • Sıvı yağ

Pişirmeden Salça Nasıl Yapılır?

Evde pişirmeden salça yapımı için öncelikle yukarıda belirtmiş olduğumuz malzemeleri hazırlayalım. Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra domateslerimizi güzelce yıkayalım ve her birini teker teker dörde bölelim. Ardından dörde bölmüş olduğumuz domatesleri daha önceden hazırlamış olduğumuz cam kavanozların içerisine yerleştirelim. Ve sonra da içerisine kaya tuzu ilave edelim. Domatesleri bu şekilde yerleştirdikten sonra kavanozların kapağını tam olarak kapatmadan geniş bir tepsinin içine koyalım. Böylelikle domatesler erimeye başlayınca kavanozların içindeki fazla su dışarıya sızar. Bunun ardından domatesleri tel süzgece alarak altına büyük bir kase koyalım ve tahta kaşık yardımıyla ezerek hem kabuklarını hem de çekirdeklerini ayıralım. Bu sayede püre kıvamına gelen domatesleri temiz tepsilere boşaltıp tuzu ekleyerek karıştıralım. Tepsilerin üzerine temiz bir tülbent örterek güneşe bırakalım. Ara sıra tepsileri kontrol edip içindeki salça suyunu çekerek istediğiniz kıvama gelene kadar bekletin. Son olarak salçanızı temiz cam kavanozlara boşaltıp, bozulmadan saklayabilmek için üzerine yağ ilave edebilirsiniz.

Afiyet olsun!