Ev hanımları ve öğrenciler başta olmak üzere, birçok kişinin evden para kazanabileceği işler aradığı bir gerçek. Bu kişilerin sayısı pandeminin hayatımıza girmesi ile hızla artmış durumda. Böyle olunca iş arayanların en güvendiği kurum İŞKUR ile ilgili akıllarda hep aynı soru var: İŞKUR evden çalışma imkanı sunuyor mu? Evet, İŞKUR böyle bir imkan sunuyor! Peki İŞKUR'un sunduğu bu olanak hangi iş kolları için geçerli, başvuru nasıl yapılıyor? Detaylar yazımızda.

EVDEN ÇALIŞMA İMKANININ GENEL KOŞULLARI

İŞKUR, 2021 yılında kişilere evden çalışma imkanı sunan firmaların ilanlarına resmi internet sayfası üzerinde yer vermeye başladı. Bu firmalardan herhangi biri ile anlaşmanız halinde evden çalışarak ayda en az 1000 TL, en fazla 4000 TL kazanmanız mümkün. Bu alanda bulabileceğiniz işlerin tamamı parça başı kazanç sağlayan işler. Üstelik İŞKUR üzerinden bulabileceğiniz bu işlerin belirli çalışma saatleri bulunmuyor; yalnızca işleri sizden istenen tarih ve saatte teslim etmeniz gerekiyor.

EVDEN ÇALIŞMA FIRSATI HANGİ İŞLER İÇİN GEÇERLİ?

Bu çalışma modelini parça başı iş yaptırma ihtiyacı duyan firmalar tercih ediyor. Bu tarif iş bulabileceğiniz sektörlerin de hangileri olduğunu belli ediyor. Organizasyon firmaları, hediyelik eşya üreticileri, tekstil atölyeleri dışarıya parça başı iş veren sektörlerin başında geliyor. Bu firmaların çalışma alanlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!
  • Boncuk dizme, havlu kenarı işleme ve benzeri el işleri.
  • Ütü işleri.
  • Yorgan, battaniye, kağıt mendil, peçete ve benzeri ürünleri katlama ve kaplama işleri.
  • Davetiye, ilan ve benzeri ürünleri zarflama işleri.
  • Bakliyat, unlu mamuller, kuruyemiş, nikah şekeri, kına hediyesi, tekstil üretimleri ve benzeri ürünleri paketleme işleri.


NASIL BAŞVURULUR?

Evden çalışma imkanı için İŞKUR'un internet sitesine girerek yukarıda sözü edilen sektörlerdeki paketleme, katlama veya işleme gibi işleri aratmanız gerekiyor. Eğer siz düzenli olarak kontrol etmek istemiyorsanız, evinize en yakın İŞKUR şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Bu başvurudan sonra İŞKUR, yeni bir ilan yayımlanması durumunda size tercih ettiğiniz iletişim yolu aracılığıyla bir ileti gönderecek ve sizi ilandan haberdar edecek. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, İŞKUR'un burada sadece bir kariyer portalı görevi gördüğü, dolayısıyla işin şartlarının işverenle aranızdaki görüşmeye bağlı olduğu.