Maalesef birçok kişi bu kriterlerden ikisini birlikte yerine getiremediği için emeklilik koşullarından yararlanamıyor. Özellikle de ev hanımları için bu durum geçerli gibi görünse de sistem onlar için de emekliliğin yolunu açıyor. Mevzuata göre herhangi bir işte çalışmayan kişiler de toplu para ödeyerek emekli olabiliyorlar. İşte daha önce sigortalı bir işte çalışmayanlara da emeklilik olanağı sağlayan uygulamaya ilişkin detaylar!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Emeklilik Herkesin Hakkı

Emekli olmaya ilişkin mevzuata göre artık herhangi bir işte çalışmayan ya da 30 günün altında eksik günle çalışan kişilere de emekliliğin kapısı açılmış durumda. Söz konusu uygulamaya göre artık çalışmayan kişiler de isteğe bağlı sigorta yaptırarak emekli olabiliyorlar. İsteğe bağlı sigorta hükümlerine göre kişiler 2008 yılından önce, daha evvel hangi statüde çalışıyorlarsa o statüye sayılıyorlardı. Yani 2008’den önce SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur üzerinden hangi statüde ise yine oradan isteğe bağlı sigorta yapılabiliyordu. Ancak 30 Nisan 2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler artık Bağkur yani 4B statüsü üzerinden sigortalı yapılıyor. Fakat 30 günden az çalışıp eksik günlerini 30 güne tamamlamak için isteğe bağlı sigorta yapılıyorsa bu durumda 4A yani SSK kapsamı geçerlidir.

Ödenecek Primler

Öncelikle emeklilik için isteğe bağlı sigorta yaptırabilmenin birtakım koşulları olduğundan bahsetmek gerekiyor. Bu koşullar; Türkiye’de ikamet etmek, zorunlu sigortayı gerektirecek bir iş yapmıyor olmak ya 30 günden az çalışıyor olmak şeklinde tanımlanabilir. Ödenecek prim miktarı ise kişilerin isteklerine bırakılmıştır. Prim, brüt asgari ücret ile bunun 7,5 katı arasındaki kazancın yüzde 32’si üzerinden ödenir. Kişiler bu primleri ödeyerek ayrıca sağlık hizmetlerinden de yararlanılabilirler. Ev hanımları örneğinde olduğu gibi herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayıp isteğe bağlı sigorta yaptıranlar da aynı şekilde 4B’li çalışanlarla aynı koşullara tabidirler. Prim ödeme gün sayısı ise, belli bir dönem çalışıp eksik günlerini tamamlamak için isteğe bağlı sigorta yaptıranlarda ilk sigorta giriş tarihlerine göre belirlenir. 30 Nisan 2008’den sonra isteğe bağlı sigorta yaptıran kadın ve erkekler genel olarak değerlendirildiğinde 9000 prim gününü tamamladıkları tarihte prim şartını yerine getirmiş olurlar.