Ev hanımlarının tüm toplumumuzun temeli olması özelliği, toplumu oluşturan bireylerin yetiştirilmesinden sorunlu olması bir yana, günümüz ekonomik sistemi ve sosyal güvenlik sisteminden yeterli hakları alamaması durumu da söz konusu. Gerek çocuk büyütmek, gerek ev işleri nedeniyle, çalışma hayatını bırakan ya da hiç başlayamamış ev hanımları, sosyal güvenlik sisteminde kendilerine yer bulamamalarına da neden oluyor.

Uzun yıllardır büyük bir sorun olan bu konu, sosyal güvenlik sistemi içerisinde çözümler oluşturulmasına yönelik çalışmaların da yapılmasına neden oluyor. Son yıllarda yapılan birkaç değişiklikle birlikte, ev hanımlarının da emeklilik yolları açılmaya başlandı. Ev hanımı olan ve çalışmadığı için sosyal güvenlik primi yatırmayanlarda artık emekli olabilecekler.

Doğum Borçlanması

Doğum borçlanması 3 çocuk için ve her bir çocuk için 6 yıl olmak üzere, geriye yönelik borçlanma hakkı sağlayan önemli bir konu. Bu haktan SGK’ lı olarak çalışırken çocuk doğuran kadınlar faydalanabiliyor. Çalışmadığı dönemin 2 yıllık bölümünü geriye yönelik borçlanabilen kadınlar, 3 çocuk için toplamda 6 yıllık bir borçlanma yapabiliyor. Dolayısıyla 6 yılık prim ödeme gün sayısı bu yolla doldurulabiliyor ve erken emekliliğin yolu açılıyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Ev Hanımlarına Vergisiz Esnaflık Yoluyla Emeklilik

Vergisiz esnaflık, ev hanımlarının evlerde ürettiği ürünlerin satışının vergiden muaf tutulması hakkıdır. Vergiden muafiyet belgesi alınarak vergisiz esnaflık yapabilen ev hanımları, ayrıca SGK primi ödeyebiliyor ve sigortalı oluyorlar. Dahası bu yöntemle SGK primi ödeyen kadınlar, 29 günlük prim ödemesine rağmen, 30 gün prim ödemiş olarak kabul ediliyorlar.
Vergisiz esnaflık sayesinde, SGK’ ya prim ödeyebilen kadınlar bu sayede sigortalı olabiliyor ve normaldekine göre daha avantajlı bir şekilde prim ödemelerini gerçekleştirebiliyor.

İsteğe Bağlı Sigortalılıkla Emeklilik

Ev hanımları için en ideal emeklilik yöntemi, İsteğe Bağlı Sigortalılık yöntemidir. İsteğe Bağlı Sigortalılık, ev hanımları dahil olmak üzere, herkesin sigorta primini kendi yatırdığı bir sistem. Bu sayede gereken prim gün sayısı ve yaş koşulları yerine getirildiğinde, diğer SGK mensupları gibi normal bir emeklilik hakkı oluşuyor. İsteğe Bağlı Sigortalılık sürecini, ev hanımları dilediği zaman başlatabiliyor.