Ev hanımlarına müjde! Son yapılan yasal değişikliklere göre artık ev hanımları da emekli olabilecek. İşte milyonlarca ev hanımını ilgilendiren emeklilik haberi!

Son dönemlerde milyonlarca ev hanımı emekli olup olamayacaklarına dair araştırmalar yapıyor. Gerçekleşmesi oldukça zor görünen ev hanımlarının emekliliği konusu artık gerçek oluyor. Yıllardır ev içi emeklerinin karşılığını almaya çalışan ve bunu sonuna kadar hak eden ev hanımlarının yaşlılık dönemlerinde rahat etmeleri için büyük bir fırsat doğru. İşte detaylar!

İsteğe Bağlı Sigortalılıktan Emekliliğe…

ev kadını

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Hükümet, milyonlarca ev hanımının emekliliğine ilişkin oldukça önemli bir adım attı. Bugüne kadar herhangi bir sigorta başlangıcı olmayan kadınlar, artık isteğe bağlı sigorta primlerini yatırarak hayallerindeki emekliliğe kavuşabilecekler. Bu yasaya göre, isteğe bağlı sigorta ile 5.400 prim gününe sahip olan ev hanımları emekliliğe adım atabilecekler. Bu kapsam dahilinde eksik kalan günlerini yapılandırarak emekli olabilecekler. Ancak bu kapsam dahilinde sigortalarını başlatan ancak primlerini yatıramayan kadınları bu primleri bir yıl içinde yatırmaları gerekiyor. Eğer bu süre zarfında primler yatırılmamış olursa maalesef bunlar sigortalılık süresine sayılmayacak. Hiçbir sigortası olmayan ev kadınlar bu şekilde teşvik edilirken, babasından dul aylığı alan kadınlara da ‘ev sigortası’ hakkı veriliyor.

Emeklilik Şartları

ev kadını 3

Bilindiği gibi normal şartlarda 2008 yılından sonra çalışmaya başlayan kadınlar için emeklilik prim süresi 7.200, çalışma süresi ise en az 20 yıldır. Ancak meclise sunulan yeni yasa tasarısı kapsamında kadınların emekli olabilmelerine ilişkin önemli değişiklikler bulunuyor. Bu kapsamda TBMM Komisyonu'na sevk edilen yasa teklifine göre ev kadınlarının emekli olabilmelerine ilişkin şu şartlar getirilmiştir:

  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile SSK ya da Bağ-Kur kapsamında herhangi bir bağının bulunmaması
  • Belirli bir süre SGK sisteminde kayıtlı olan ev kadınları içinse; emeklilik kapsamında başvuru yaptıkları tarihte herhangi bir kayıtlarının olmamaları
  • En az 25 yıl yani, 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak
  • 1970 yılı ve öncesinde doğmak yani, 50 yaşını doldurmuş olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Herhangi bir şekilde malullük ve yaşlılık aylığı almamak
  • Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) emeklilik için aranılan şartlar içerisinde yer alıyor. Eğer siz de bu şartları taşıyorsanız, emeklilik sizin için de artık hayal olmaktan çıkıyor demektir.