Ev sahibi olmak isteyen herkese müjde! Artık ev sahibi olmak için peşinat, faiz ve krediye gerek yok!

Serbest piyasa koşulları sebebiyle Türkiye’nin hemen hemen her yerinde ev fiyatları normalin üzerinde artış gösterdi. Bu artış, ev almak isteyenleri hayallerinden bir hayli uzaklaştırdı. Çünkü ev fiyatları artarken alım gücü de aynı oranda ilerleme kaydetmedi. Bu sebeple birçok kişi bu hayalinden vazgeçmenin eşiğine geldi.

Bankalar bu konuda vatandaşa büyük ölçüde destek olsa da peşinat zorunluluğu ve faiz ödemek vatandaşın belini büktü. Hal böyle olunca da ev sahibi olmak isteyenler alternatif yollara yönelmeye başladı. Peki bu alternatif yollar nelerdi?

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Faizsiz Ev Sahibi Olmanın Yolları

fpk 1

Türkiye’de ilk olarak Emin Evim ile başlayan faizsiz ev alma akımına, farklı şirketler de dahil oldu. Böylece faiz ödemeden, bütçe sarsılmadan, geleceğe yatırım yapmak isteyen ya da kira öder gibi ev taksiti ödemek isteyenlere gün doğdu.

FPK denen bu sistem, tamamen altın günü mantığı üzerine kurulu. Bir nevi tasarruf sistemi olduğunu da söylemek mümkün. FPK (Faizsiz Peşinatsız Kredisiz) sistemi, ev sahibi olmak isteyenlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Peşinat veya ara ödeme zorunluluğu olmadığı ve ödenecek taksit tutarının ev sahibi olmak isteyen kişi tarafından belirlendiği bu sistem, her bütçeye göre bir ev alma seçeneği sunuyor.

Sistem şöyle işliyor: FPK sistemi ile ev satan şirketlerden birine başvurarak, alacağınız evin fiyatını ve kaç taksitte ödeyeceğinizi belirliyorsunuz. Ardından, çekilişli veya çekilişsiz sistemlerden size uygun olanı seçiyorsunuz. Çekilişli sistemde, her ay noter huzurunda yapılan çekilişlerle, o ay kimin ev sahibi olacağı belirleniyor. Kurada adınız çıkarsa, hemen evinizi seçip oturmaya başlıyorsunuz. Böylece ödemelere, evinize yerleştikten sonra kira öder gibi devam ediyorsunuz.

Çekilişsiz sistemde ise başlangıçta belirttiğiniz vade bitene kadar bekliyor, bir nevi para biriktiriyor ve vade sonunda istediğiniz evi alıyorsunuz. Bu noktada akıllara bir soru takılıyor; faiz talep etmeksizin ev sahibi olmak isteyenleri hayallerine kavuşturan bu şirketler nasıl kazanıyor? Sisteme dahil olurken, şirket sizden belirlediğiniz gayrimenkul değerinin %6’sı ile ’u arasında, vadeye göre değişebilen bir organizasyon ücreti alıyor. Bu şekilde siz faizsiz ev sahibi olmanın tadını çıkarırken şirketler de emeklerinin karşılığını almış oluyor.

FPK Sistemi İle Ev Sahip Olmaya İmkan Tanıyan Şirketler Hangileri?

Türkiye’de FPK sisteminin kurucusu olarak Eminevim gösteriliyor. Bu sistemle ev sahibi olmak isteyenleri hayallerine kavuşturan diğer şirketler arasında, Fuzulev, Katılımevim ve Tasarrufla Ev yer alıyor.