Büyük bir deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye, tarihi boyunca büyük ve yıkıcı depremlerle mücadele etmek zorunda kalmıştır. Modern Türkiye’deki inşaat teknolojisinin gelişimiyle depreme ve diğer afetlere karşı daha dayanıklı binalar inşa edilebiliyor. Bu nedenle depreme dayanıksız olduğu belirlenen binalar için kentsel dönüşüm projeleri uygulanıyor. Vakıfbank ise kentsel dönüşüm projelerinden yararlanmak isteyenler için %0.88 faiz oranıyla kentsel dönüşüm kredisi sunuyor. İşte Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi şartları ve başvuru yöntemleri ile ilgili tüm bilgiler!

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Türkiye’nin kamu bankası Vakıfbank, 2022 yılında Türkiye genelindeki tüm kentsel dönüşüm projelerinde değerlendirilebilecek bir konut kredisi sunuyor. Vakıfbank’ın kentsel dönüşüm kredisi olarak isimlendirilen bu konut kredisi, ülke genelinde afet riski altında bulunan yapıların dönüştürülmesini içeren “6306” sayılı Kanun kapsamında sunulmaktadır.

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi “Kentsel Dönüşüm Konut Yapım Kredisi” ve “Kentsel Dönüşüm Bitmiş Konut Kredisi” olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Böylelikle kentsel dönüşüm projeleri kapsamında herkesin ihtiyaçlarına yanıt verilebiliyor. Vakıfbank’ın kentsel dönüşüm kredisi tam 120 aya varan vade imkanı ve sadece %1.29 faiz oranı üzerinden uygulanıyor. Ancak 2022 yılında devlet bu konut kredisinde faiz desteği sunuyor.

Devletin sunduğu kentsel dönüşüm kredisi faiz desteği binanın enerji verimlilik sınıfında hangi kategoride yer aldığına göre değişen oranlarda gerçekleştirilmektedir.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Koşulları Nelerdir?

Vakıfbank tarafından sunulan kentsel dönüşüm kredisinden konutlarını yeniden inşa ettirmek isteyen hak sahipleri, riskli yapılarda minimum 1 yıldır oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi ile konutu riskli yapı olarak belirlenen ve farklı bir konut almak isteyenler yararlanabilmektedir.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisinde %0.88 Faiz Oranı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı %1.29’e yönelik faiz indirim desteği sağlamaktadır. Buna göre 2022 yılında A sınıfı verimlilikte konutlar için %0.41 faiz desteği verilerek %0.88, B sınıfı verimlikte konutlar %0.37 faiz desteği verilerek %0.92 ve standart enerji verimlilikte %0.33 faiz desteği ile %0.96 faiz oranından yararlanılması sağlanmaktadır.