Tarih boyunca büyük acılar yaşatan depreme karşı, 21.yüzyıl Türkiye’sinde dev bir mücadele başlatıldı. Devlet tarafından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmasıyla, ülke genelindeki riskli yapıların yıkılarak, yerine depreme dayanıklı olanlarının yapılması hedefleniyor. Bu kapsamda ortaya çıkan hak sahiplikleri ve diğer hususlarla ilgili olarak Vakıfbank’tan destek geldi. Vakıfbank devlet faiz destekli kentsel dönüşüm kredisi kampanyasını duyurdu. İşte %0.88 faizli Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinin şartları ve başvuru yolları!

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Vakıfbank’tan %0.88 Faizli Kentsel Dönüşüm Kredisi

Vakıfbank, 2022 yılında kentsel dönüşüm projeleri kapsamında krediye ihtiyaç duyanlara Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği olan yeni konut kredisini duyurdu. Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi olarak isimlendirilen bu yeni krediyle birlikte afet tehdidi bulunan yapıların dönüştürülmesine öngören 6306 sayılı kanun kapsamında vatandaşa destek sağlanıyor.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisini Kimler Kullanabilir?

Vakıfbank tarafından duyurulan kentsel dönüşüm kredisinin kullanılabilmesi için 6306 sayılı Kanun kapsamında belirtilen bazı şartlara sahip olunması gerekmektedir. Buna göre 2022 yılında faiz destekli kentsel dönüşüm kredisini konutlarını yeniden inşa ettirmek isteyen hak sahipleri, riskli yapıda minimum 1 yıldır oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahipleri ile konutu riskli yapı olarak belirlenen ve farklı bir konut satın almak isteyen malikler yararlanabilmektedir.

Vakıfbank %0.88 Faizli Konut Kredisi

Vakıfbank tarafından kentsel dönüşüm kredisi 2 farklı modelde sunuluyor. Bu modeller ise “Kentsel Dönüşüm Konut Yapım Kredisi” ve “Kentsel Dönüşüm Bitmiş Konut Kredisi” şeklindedir. Her iki modelde de uygulanan vade sayısı ve faiz oranları ise birebirdir. Bu kapsamda 2022 yılında Vakıfbank tarafından sunulan kentsel dönüşüm kredisinde 3 aydan 120 aya varan vade imkanı sunulmaktadır.

Bunun yanı sıra Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinde %1.29 faiz oranı uygulanıyor. Ancak bu faiz oranı üzerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan faiz desteği bulunmuyor. Devlet faiz desteği ise konutun enerji verimlilik sınıfına göre değişiyor.

Bu çerçevede Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinin %1.29 faiz oranına A sınıfında %0.41, B sınıfında %.0.37 ve standart sınıfta %0.33 faiz desteği sunuluyor. Böylelikle güncel Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı A sınıfı için %0.88, B sınıfı için %0.92 ve standart sınıf için %0.96 olarak uygulanıyor.