Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Gün geçmiyor ki gündemde olan konuların kullanılması yöntemleriyle çeşitli dolandırıcılık yöntemleri oluşturulmasın. Özellikle dar ve orta gelir grubunu hedefleyen, ihtiyaçlarına yönelik hemen her şeyin kullandığı dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. TOKİ resmi internet sitesi aracılığıyla, son günlerde TOKİ isminin kullanılarak sahtekârlık ve dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu tespit edildiği bildirdi.

Hemen herkesin hayali olan bir eve sahip olmak konusunda, ucuz ve kendilerine özel tanınan haklarla ev satın alınabile TOKİ, dar ve orta gelir grubunun hemen tek umudu. Art niyetli kişiler bu durumu fırsata çevirecek yeni bir dolandırıcılık yöntemi geliştirmiş durumda. Çeşitli bahaneler aracılığıyla çok uygun taksitlerle ev satın alınabileceği söylenen kurbanlar, kandırılarak çeşitli banka hesaplarına peşinatlar alınıyor.

Dolandırıcılık Yöntemiyle İlgili TOKİ Duyurusu

Son günlerde konuta erişmekte zorlanan dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapan İdaremizin ismi kullanılarak sahtekârlık ve dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu tespit edilmiştir.
Öncelikle belirtmek isteriz ki; İdaremiz tarafından satışa sunulan konutların başvuru toplama, sözleşme imzalama, devir, teslim, tapu vb. işlemlerinin tamamı T. Halk Bankası ve T.C. Ziraat
Bankası’nın yetkili Şubeleri aracılığı ile yapılmakta başka bir banka şubesi ve/veya şahıs hesapları üzerinden işlem yapılmamaktadır.

Ayrıca herhangi bir kooperatif veya dernek vasıtasıyla bir talep ya da ön talep ya da kapora vb. alınarak işlem yapılmamaktadır. Bu sebeple size telefonla veya şahsen ulaşarak konut satışı vadeden, ödeme talep eden kişi veya kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca sizinle irtibata geçerek para talebinde bulunulması durumunda savcılığa suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, İdaremizin internet sayfası (www.toki.gov.tr), çağrı merkezi (444 86 54), kurumsal sosyal medya hesapları ve yetkili bankalar dışında kimseye itibar etmemeleri, iş ve işlem yapmamaları gerekmektedir.
Kamuoyuna önemle duyurulur.

Nasıl Dolandırıyorlar?

Telefonlarla vatandaşlara ulaşan art niyetli kişiler, çok uygun koşullar vadederek, aylık taksitleri çok düşük TOKİ evlerinden alabilecekleri söyleniyor. Bu fırsatın kısa süreli ve belirli kişiler için olduğu vurgusu yapılıyor. Ardından süratli bir şekilde peşinatın verilen banka hesap numarasına yapılması, aksi halde fırsatın kaçacağı belirtiliyor. Bu söylemlere inanan birçok kişi, ilgili peşinatı verilen banka hesap numaralarına aktarıyor. TOKİ ile ilgili gelen telefonlara itimat edilmemesi büyük önem taşıyor.