Deprem kuşağında bulunan Türkiye, geçmişte yaşadığı acıları yeniden yaşamamak için kentsel dönüşme ağırlık verdi. Ülke genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm projeleri ve dönüşüm teşvikleri ile birlikte deprem başta olmak üzere doğal afetlere karşı dayanıklı yapıların inşası gerçekleştiriliyor. Vakıfbank ise evini kentsel dönüşüme vermeyi düşünenlere destek sağlıyor. Vakıfbank tarafından sunulan ve sadece %0.88 faizli kentsel dönüşüm kredisi bulunuyor. İşte Vakıfbank %0.88 faizli konut kredisi kampanyasının merak edilen tüm detayları!

Vakıfbank’tan Kentsel Dönüşüm Kredisi

Vakıfbank, 6306 sayılı Kanun kapsamında kentsel dönüşüm kredisi sunuyor. Vakıfbank, 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli alanda bulunan gayrimenkul veya riskli alan içinde yer almayan ancak gayrimenkulün riskli yapı olarak tespit edilmiş olması durumunda kentsel dönüşüm için kredi desteği veriyor.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmek için 6306 sayılı Kanun kapsamında belirlenen şartlara sahip olunması gerekiyor. Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilecek kişiler bu kanun kapsamında açıklanmıştır. Buna göre konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri, riskli yapılarda minimum 1 yıldır oturan kiracı veya sınırı ayni hak sahibi ile konuru riskli yapı olarak tespit edilmiş ve farklı bir konut almak isteyen malikler için kentsel dönüşüm kredisi desteği verilmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri

Kentsel dönüşüm kredisi Vakıfbank tarafından 6306 sayılı Kanun kapsamındaki kriterlere uygun olan kişilere verilmektedir. Kentsel dönüşüm kredisinde 3 aydan 120 aya varan vade desteği sunulmaktadır. Bu kapsamda kentsel dönüşüm kredisi Vakıfbank tarafından kentsel dönüşüm konut yapım kredisi ve kentsel dönüşüm bitmiş konut kredisi olarak 2 farklı şekilde sunulmaktadır. Her 2 kentsel dönüşüm kredisindeki temel fark ise ekspertiz ücretidir. Kentsel dönüşüm konut yapım kredisinde ekspertiz ücreti bulunmazken, bitmiş konut kredisinde 1.900 TL ekspertiz ücreti bulunur.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

120 aya varan vade desteği bulunan kentsel dönüşüm kredisinde %1.29 faiz oranı uygulanmaktadır. Ancak bu kredi de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan devlet faiz desteği bulunmaktadır. Böylelikle konutun enerji verimlilik sınıfına göre daha düşük faiz oranları uygulanıyor. 2022 yılında Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinde A sınıfı verimlilik için %0.41, B sınıfı verimlilik için %0.37 ve standart verimlilik %0.33 faiz oranı uygulanmaktadır.