Ev sahibi olmak isteyenlere Toki'den benzersiz fırsat: Faizsiz kredi ile ev sahibi olmak artık çok kolay!

Toplu Konut Fonu’ndan Şehit Ailelerine, Terör Malulleri ile Dul ve Yetimlerine açılan faizsiz konut kredisi uygulaması ilk olarak 1985 yılında Polis Vazife ve Salahiyet Kanununa bir madde eklenerek, 01.01.1971 tarihinden itibaren şehit olan polislerin ailelerine Toplu Konut Fonu’ndan 5.000.000 TL faizsiz kredi verilmek suretiyle başlatıldı. 1991 yılında ise Toplu Konut Kanununa bir madde eklenerek bu kredinin kapsamı genişletildi ve Emekli Sandığından maaşa bağlanan ve Faizsiz Konut Kredisi için Hak Sahipliği Belgesi alan tüm şehit aileleri ile terör malulleri ve bunların dul ve yetimlerinin de yararlanması sağlandı.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Kredinin Esasları Yönetmelikle Belirlendi!

Toki_logo_jpeg

Bu konuya düzenleme getiren yönetmelik, "Toplu Konut Fonu'ndan Şehit Ailelerine, Malulleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği" adı altında 21 Eylül 1991 tarih ve 20998 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak faizsiz konut kredisi kullanacak hak sahibi kapsamının genişletilmesi sebebiyle 13.02.2014 tarih ve 28912 sayılı "Toplu Konut İdaresi Tarafından Şehit Ailelerine, Harp ve Vazife Malulleri İle Dul Ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Hakkında Yönetmelik" ile yürürlükten kaldırıldı. Bu yönetmelik yayımlanmadan önce kredi kullananlar içinse eski yönetmelik hükümleri uygulanmaya devam etti.

Kredi Kullanmak İçin Ziraat Bankasına Başvurmak Gerekiyor

Şimdilerde ise Toki, şehit ailelerine, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine faizsiz kredi vermeye devam ediyor. Toki'nin faizsiz kredi avantajından yararlanabilmek için T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınacak hak sahibi olduğuna dair belge ile Ziraat Bankası'na başvurmak gerekiyor.

Toki'nin faizsiz kredisinden yararlanarak alınacak konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor, yalnızca tapunun en fazla 1 yıl önce alınmış olması şartı aranıyor. Toki'nin sunduğu faizsiz kredi ile istenilen yörede ve istenilen büyüklükte ev satın almak mümkün oluyor.

Toki Tam Olarak 177 Bin TL Faizsiz Kredi Veriyor

Toki'nin faizsiz kredi miktarı her yıl Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından Türkiye geneli için ilan edilen yıllık fiyat artış oranı kadar artırılıyor. 2020 yılında 997 kişinin faydalandığı 154 bin TL'lik kredi miktarı, 2021 yılı için 177 bin TL olarak belirleniyor. Kredinin geri ödemeleri, hak sahibinin tazminat da dahil olmak üzere almakta olduğu her türlü maaşın, aylık 1/4'ünün T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilmesiyle yapılıyor. Kredi vadesi ay bazında belirlenmemiş olup, ödemelerin tamamlandığı süreye denk geliyor. Kredi kullanan hak sahiplerinden bir defaya mahsus olmak üzere kredinin %1'i oranında masraf talep ediliyor.