O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Ev sahibi olmak her gün biraz daha zorlaşıyor. Buna ek olarak, kişilerin mevcut evlerini muhafaza etmesi de bir hayli zor oluyor. Ancak her ev, iklim koşullarının da etkisiyle belli bir zamandan sonra tahrip oluyor ve onarıma ihtiyaç duyuyor. Bu süreçte onarılmayan konutlar, bir noktadan sonra telafisi olmayan bir yola giriyor ve bu aşamada dönüşüm şart oluyor. Kentlerde toplu halde teşvik edilen dönüşüm de bu durumu hızlandırıyor.

Bu aşamada kimi vatandaş evini müteahhide vererek bir apartmanda yaşama fikrini reddediyor, kimi vatandaş ise, kentsel dönüşüm prosedürleriyle uğraşmak yerine yeni bir ev almayı tercih ediyor. Her iki seçenek için de vatandaşa destek Vakıfbank'tan geliyor.

Vakıfbank'tan Kentsel Dönüşüme ve Kentsel Dönüşüm Mağdurlarına Büyük Destek!

Vakıfbank, düşük faiz ve uzun vade ile kullanılabilecek kentsel dönüşüm kredi kampanyasını başlatıyor. Bu krediden hem yaşadığı evi baştan inşa etmek isteyenler, hem de kentsel dönüşüme uğrayacak evi yerine yeni bir ev almak isteyenler yararlanabiliyor. Kentsel dönüşüm kredisi, afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini öngören “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamındaki krediler arasında yer alıyor. Bu krediden;

  • Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri,
  • Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahipleri,
  • Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen malikler yararlanabiliyor.

Vakıfbank %0,88 Faizli Kredinin Özellikleri

  • Söz konusu kanun kapsamında kredi kullanacak hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanacak olup söz konusu destekten faydalanılabilmesi için gayrimenkulün “Riskli Alan”da bulunması veya riskli alan içinde yer almamakla birlikte gayrimenkulün “Riskli Yapı” olduğu teknik raporlarla tespit edilmiş olması gerekiyor.
  • Kanunda belirtilen yardım ve desteklerden faydalanabilmek için, riskli yapı olarak belirlenen binanın anlaşma ile tahliye edilmesi gerekiyor. Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi tutarı en fazla 400.000 TL, birden fazla bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı her bir bağımsız bölüm için 400.000 TL'yi aşmamak kaydıyla en fazla 2.000.000 TL olabiliyor.
  • Vakıfbank tarafından kullandırılacak Kentsel Dönüşüm Konut Kredilerinde standart konutlar için yıllık % 4 (aylık % 0,33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 4,5 (aylık % 0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 5 (aylık % 0,41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Faiz Desteği veriliyor. Kentsel Dönüşüm İş yeri kredilerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sağlanacak Faiz Desteği ise standart bireysel iş yerleri için yıllık % 3 (aylık % 0,25), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip iş yeri için % 3,5 (aylık % 0,29), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip iş yeri için % 4 (aylık % 0,33) oranında oluyor.
  • Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli konut kredileri için azami vade 10 yıl, iş yeri kredileri içinse 7 yıl şeklinde belirleniyor.
  • Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak müşterilerimiz ödemelerini eşit taksitli veya bitmiş konut edindirme kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay sadece faiz ödemeli olarak gerçekleştirebiliyor.

Bu koşullarda, A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip bir konut için, %0,88 faiz oranı ve 120 ay vadeyle kullanılacak 100.000 TL kentsel dönüşüm kredisinin aylık taksitleri 1.353 TL, toplam geri ödeme tutarı ise 162.325 TL olarak hesaplanıyor.