PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Deprem kuşağında bulunan ülkemizde son yıllarda depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi hususunda kapsamlı projeler yürütülüyor. Türkiye’nin 81 ilinde eski ve dayanıksız binalar yıkılarak, yerlerine depreme dayanıklı olanları yapılıyor. Kentsel dönüşüm olarak isimlendirilen bu projeye konu yapı ve konutu bulunan kişiler için finansman desteği ise Vakıfbank’tan geliyor. Vakıfbank, kentsel dönüşüm kredisi ile avantajlı faiz oranları ve geri ödeme koşullarından yararlanma fırsatı sunuyor.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Türkiye’nin 3 büyük kamu bankasından Vakıfbank, afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini öngören 6306 sayılı Kanun kapsamında olanlar için kentsel dönüşüm kredisi desteği sunuyor. Vakıfbank tarafından sunulan kentsel dönüşüm kredisinden yararlanacak kişiler ise tamamen 6306 sayılı Kanun kapsamında belirlenen kriterlere göre tespit edilmektedir. Buna göre Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisini konutlarını yeniden inşa etmek isteyenler, riskli yapılarda minimum 1 yıldır oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi ve konutu riskli yapı olan ve farklı bir konut almak isteyenler, yararlanabilmektedir.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi %0.88 Faiz Fırsatıyla

Vakıfbank’ın kentsel dönüşüm projeleri sahasında bulunan tüm vatandaşlar için sağladığı finansman desteği kentsel dönüşüm kredisine hemen başvuru yapılabiliyor. Vakıfbank tarafından sunulan kentsel dönüşüm kredisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından faiz desteği de sağlanmaktadır. Böylelikle çok daha düşük faiz oranları üzerinden kentsel dönüşüm kredisi kullanarak, depreme ve pek çok doğal afete karşı yüksek dayanıklılığa sahip yeni konutlara sahip olunabilmektedir.

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinde sunulan faiz desteği konutun enerji verimlilik sınıfına göre değişkenlik göstermektedir. Vakıfbank’ın kentsel dönüşüm kredisinde %1.29 kredi faiz oranı uygulanmaktadır. Bu oran üzerine Bakanlığın faiz desteği;

  • A sınıfı verimlilikte %0.41,
  • B sınıfı verimlilikte %0.37,
  • Standartta %0.33

Oranında faiz desteği sağlanıyor. Böylelikle Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinde uygulanan güncel faiz oranları A sınıfında %0.88, B sınıfında %0.92 ve Standartta %0.96 olarak uygulanmaktadır. Üstelik faiz desteğiyle oldukça düşük faiz oranlarına ulaşan kentsel dönüşüm kredisinde 3 aydan 120 aya varan vade fırsatından da yararlanabilirsiniz. Kentsel dönüşüm kredilerinde “Kentsel Dönüşüm Konut Yapım Kredisi” ve “Kentsel Dönüşüm Bitmiş Konut Kredisi” şeklinde 2 uygulama bulunmaktadır.