Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Fırında ya da tavada balığı kim sevmez ki! Ah bir de kokusu olmasa. Akşam yemeğinde menüde balığın olması harika ama pişirirken eve dağılan kokusu hangimizi rahatsız etmez ki! Hele bir de ellerinize sinen balık kokusu var ki demeyin gitsin. Ama tüm bunlar için oldukça pratik çözüm yollarımız mevcut. İşte sizler için balık kokusunu çıkarmak için pratik yöntemler!

Fırında Balık Kokusundan Kurtulmak

Eğer balığınızı fırında yapıyorsanız fırındaki kokudan kurtulabilmek için bazı pratik yöntemlerimiz mevcut. Bunun için yapmanız gereken en temel şey sirkeli su ile fırınınızı silmek. Ya da fırının içerisine karbonat serpiştirerek de fırındaki balık kokusundan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için sprey şişesine sirke ve su koyarak karbonat attığınız yerlere bu karışımdan sıktıktan sonra 3 dakika kadar bekleyin. Ardından bir sünger yardımıyla bu alanı silebilirsiniz.

Bunun yanı sıra fırın tepsinize vanilya serpiştirdikten sonra fırını 20 dakika kadar çalıştırarak mutfağınızın mis gibi vanilya kokmasını da sağlayabilirsiniz.

Son olarak balığınızı pişirirken yanına limon koyarak da evde yayılacak olan balık kokusunu azaltabilirsiniz.

Tavada Balık Pişirme Kokusunu Gidermek İçin

Eğer balığınızı tavada pişiriyorsanız bu durumda balık kokusunu engelleyebilmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  •  Balığınızı pişirirken küçük bir tencereye su ve yarım çay bardağı sirke dökerek kaynatabilirsiniz. Bu şekilde mutfağa yayılan balık kokusundan kurtulabilirsiniz.
  • Aynı şekilde tencerenizin yarısına su doldurduktan sonra içine bir miktar limon suyu, karanfil tarçın suyu ve defne yaprağı atıp kaynatabilirsiniz.
  • Yine küçük bir tencereye vanilya ve su koyarak kaynattığınız takdirde mutfağınızdaki balık kokusundan kurtulabilirsiniz.
  • Son olarak mutfakta balığınızı pişirirken kokulu mum kullanmak da uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem.

Elinizdeki Balık Kokusunu Çıkarmak İçin Yapabilecekleriniz

Evdeki balık kokusunu çıkarmak için ise yarım limonu elinize sıktıktan sonra kabuklarını elinizde ovalayabilirsiniz. Ya da bir miktar karbonatı su ile karıştırarak bir macun elde edebilir ve elinizi bu macunla ovalayabilirsiniz.