Herkesin evinde genellikle bayatlayan ekmekler oluyor. Böyle durumlarda genellikle bayat ekmekleri değerlendirmeye çalışıyoruz ancak değerlendiremediğimiz zamanlarda ise ne yazık ki ekmekleri çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Eğer sizin de evinizde bayat etmek sorunu yaşanıyorsa bu tariften sonra hiçbir bayat ekmeği çöpe atmayacaksınız. Bugün sizlerle birlikte içinde kıyma olmayan bayat ekmek köftesi yapacağız. Bu köftenin içinde kıyma yerine bayat ekmek var! Ancak öyle lezzetli oluyor ki tadına bakan misafirleriniz içinde kıyma olduğunu zannedecek...

Bayatlayan Ekmeklerinizle Yapabileceğiniz Kıymasız Köfte Tarifi İçin Malzemeler

1 adet bayat ekmek,

2 adet yumurta,

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

1 adet orta boy rendelenmiş soğan,

2 su bardağı kaşar peyniri rendesi,

2 adet rendelenmiş sarımsak,

Değirmende çekilmiş karabiber,

Tuz,

Pul biber,

Tuzot,

Nane,

Kekik,

Kimyon,

Kırmızı toz biber,

Maydanoz, (kuru ya da taze kullanabilirsiniz)

Dereotu, (kuru ya da taze kullanabilirsiniz)

Birkaç kaşık galeta unu (Eğer ekmeğiniz az geldiyse galeta unu kullanabilirsiniz ancak fazla kullanıp köfteyi sertleştirmemek gerekiyor)

Adım Adım Bayatlayan Ekmeklerinizle Yapabileceğiniz Kıymasız Köfte Tarifi

İlk olarak kullanacağımız bayat ekmeklerimizi biraz su ile ıslatarak yoğurmamız ve ezmemiz gerekiyor. Bu adımın ardından ezdiğimiz ekmeklerin suyunu iyice sıkarak farklı bir kaba alıyoruz ve kalan tüm malzemeleri ekledikten sonra yoğurmaya devam ediyoruz.

Eğer köfte harcımız çok sulu ise, üzerine galeta unu ekleyebilir ve biraz daha yoğurabilirsiniz. Köftelerimiz hazır artık sıra geldi kızartmaya.

Köftelere istediğiniz şekli vererek kızmış yağda pişirmeye başlayın. Köfte biraz yumuşak olduğu için bir yüzü kızarana kadar köfteleri çevirmeyin. Afiyet olsun!

Bayatlayan Ekmeklerinizle Yapabileceğiniz Kıymasız Köfte İçin Püf Noktaları

Bildiğiniz gibi kıyma ile yaptığımız köfteleri bile bazen tutturamadığımız zamanlar oluyor. Lezzetli ve puf puf köfte yapmak öyle herkesin harcı değil. Bayat ekmeklerle yaptığımız köfteleri de tutturmak aslında çok kolay değil. Bunun için ise dikkat etmemiz gereken birkaç püf nokta bulunuyor. Öncelikle bayat ekmeklerimizi yoğurduktan sonra iyice suyunu sıkmamız gerekiyor yoksa cıvık bir iç elde etmiş oluruz. Ayrıca kıvamı tutturmak için kullandığımız galeta ununun miktarını iyi ayarlamamız gerekiyor yoksa köfteler sert olabilir. Ayrıca köfteleri kızartırken kızgın yağda kızartmalı ve bir tarafı kızarmadan diğer tarafını çevirmemelisiniz.