Son zamanlarda süt ürünlerine yapılan zamların ardından peynir ve yoğurt gibi birçok ürünü kendimiz yapmayı tercih ediyoruz. Her yaştan tüketicinin beğenerek tükettiği kaşar peynirini de dilerseniz evde kendi olanaklarınızla yapabilirsiniz. 7'den 70'e herkesin beğenerek yediği, bunun yanı sıra böreklerde ya da yemeklerde kullanılan kaşar peynirinin yapımı ise aslında o kadar da zor değil. İşte sizler için evde kaşar peynirinin yapımı ve püf noktaları!

Kaşar Peyniri İçin Gerekli Malzemeler

Evde kendi olanaklarınızla kaşar peyniri yapabilmek için öncelikle ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım. Bunun için gerekli olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor
  • 1 litre süt
  • 1.5 yemek kaşığı tereyağı
  • 12 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 200 gram kaşar peyniri
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi kaşar peynirimizin yapım aşamalarına ve püf noktalarına.

Kaşar Peyniri Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle bir çelik tenceremize 1 litre sütümüzü koyalım. Ardından sütümüzün üzerine 12 kaşık kadar nişastamızı ekleyelim. Sonrasında nişastamızı dibe çökmemesi için iyice karıştıralım ve ocağımızı açalım. Nişasta eklemiş olduğumuz sütümüzü çırpmaya devam edelim. Sütümüz ısınmaya başladıktan sonra tereyağımızı ve kaşar peynirimizi de ekleyerek çırpmaya devam edelim. 1 tatlı kaşığı tuzumuzu da ekledikten sonra karıştırmaya devam edelim. Sütümüz koyulaşmaya başladıktan sonra kenarlarını da toplayarak çırpmaya devam edelim. Sonra koyulaşan karışımımızı kalıba dökelim. Kalıp olarak pastörize sütünüzün kutusunu kullanabilir ve tam bir market kaşar peyniri görüntüsü elde edebilirsiniz. Karışımımızı kalıba dökerken sık sık tezgahın üzerine vurarak karışımın tüm kalıba yayılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle kalıba dökmüş olduğunuz kaşar peyniri karışımınızda herhangi bir hava boşluğu kalmamasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde tüm karışımı kalıba döktükten sonra öncelikle oda sıcaklığında soğumasını bekledikten sonra buzdolabınıza kaldırabilirsiniz. Ancak kesinlikle karışım tam olarak soğumadan buzdolabına kaldırmayın.

Kaşar peyniriniz ile ilgili yapmamız gereken bir diğer uyarı ise peynirinizin diğer kaşar peynirler gibi erimeyecek olduğu. Kahvaltılarda rahatlıkla kullanabileceğiniz kaşar peynirinizi pizza ya da başka bir tarifte kullandığınızda erimeyeceğini unutmayın. Çünkü kaşar peynirinizi yaparken hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!