Peynir çeşitleri arasında kaşar peynirini sevmeyen yoktur herhalde. Ev ahalisi içerisinde düşünüldüğünde bile 7'den 70'e herkesin severek tükettiği kaşar peynirini aynı zamanda yemeklerde ve hamur işlerinde de kullanabiliyoruz. Peki ama kaşar peynirimizi de yoğurdumuzu yaptığımız gibi kendimiz yapsak nasıl olurdu acaba? Hemen söyleyelim, çok da güzel olur. Sizlere vereceğimiz evde kaşar peyniri tarifi ile siz de kendiniz ve sevdikleriniz için kolay bir şekilde kendi peynirinizi kendiniz yapabilirsiniz. İşte sizin için evde kaşar peyniri yapımı ve detaylar!

Evde Kaşar Peyniri Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

Evde kaşar peyniri yapımı için ihtiyacımız olan malzemeler şunlar:

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!
  • 5 litre taze süt
  • Peynir mayası (1 tatlı kaşığı)
  • Yarım su bardağı yoğurt

Kaşar Peyniri Yapımı

Kaşar peynirimizi yapmak için öncelikle taze sütümüzü tencereye süzerek ocağımıza koyalım. Süt parmağımızı yakacak derecede ısındığı an ocağı kapatalım. İlk etapta yarım bardak yoğurdu ezerek süte katalım. Bu karışıma mayamızı da ekleyerek karıştıralım ve tencerenin kapağını kapatalım. Yaklaşık olarak 1 saat kadar mayalanması için bekleyelim. Sütümüz pelte pelte olmuşsa yani mayalanmışsa bunun akabinde bıçak yardımıyla dilimleyelim ve el çırpıcısıyla bütün pelteleri parçalayalım. Ardından tenceremizi tekrar ocağa alalım ve yine parmağımızı  yakacak dereceye gelene kadar ısıtalım. Bu esnada tahta kaşıkla peynir parçalarını toplayalım. Toplanan bu peyniri temiz bir tülbent yardımıyla süzelim ve 6-7 saat suyunun akması için bekleyelim. Suyu akan peyniri küçük parçalara bölerek robottan geçirelim. Eğer robotunuz yoksa rendeden de geçirebilirsiniz.

Sonrasında peynirin kendi suyunu tekrar ocağa alalım ve kaynama derecesine gelince ocağı kapatalım. Yaklaşık olarak 5-10 dakika sonra ısısı istediğimiz gibi 85 dereceye düşmüş olacak.

Ardından ufaladığımız peynirleri süzgece alalım. Peynir parçaları erimeye başlayınca yine tahta kaşıkla bastırmadan kenarlardan ortaya doğru peyniri toplayalım. Bu şekilde toplandığında peyniri sudan çıkaralım ve bir tahtanın üzerinde sündürerek yoğuralım. Soğuyup sertleştikten sonra tekrar kısık ateşteki suyun içine koyalım. Peyniri 2 kaşık yardımıyla suyun içinde çevire çevire yumuşatalım. Kaşıkla tutup kaldırdığınızda peynir eriyip akıyorsa sudan çıkarıp tekrar hızlıca yoğuralım. Eğer isterseniz en son yoğurma işleminde tuzlayabilirsiniz. Tuzladıktan sonra sertleşen peynirinizi tekrar suda yumuşatıp çıkardıktan sonar hızlıca şekil verin ve 3-4 saat bir tahtanın üzerinde soğumasını bekleyin. Bu şekilde soğuduktan sonra dolapta muhafaza edin ve 1 gün beklettikten sonra yiyebilirsiniz.