Eskiden hemen hemen herkes kendi yoğurdunu kendisi mayalarken, bu alışkanlık gitgide azalmaya yüz tutmuştu. Ancak son zamanlarda yeniden birçok kişi kendi yoğurdunu evde kendisi mayalamaya doğru yönelmeye başladı. Gerek sağlık açısından gerekse de ekonomik açıdan çok daha avantajlı olan evde yoğurt mayalamak aslında çok zor bir işlem olmasa da, yoğurdun kıvamını tutturmak kimi zaman zor olabiliyor. Bazen onca uğraşmaya ve malzemeye rağmen istediğimiz kıvamı alamayıp yoğurt yerine neredeyse bir ayran elde edilebiliyor. Ama bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için sizlere taş gibi yoğurt yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz bugün . İşte sizin için kavanozda taş gibi yoğurt yapmak için gerekli malzemeler ve tarifin püf noktaları!

Evde Yoğurt Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Evde mayalayacağımız yoğurdun hazır alınan yoğurtların birçoğundan daha sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz? İçerdiği probiyotik ile evde mayalanan yoğurdunuz çok daha faydalı ve çok daha sağlıklı. Peki evde yoğurt mayalamak için ihtiyacımız olan malzemeler neler? Bunun için yoğurdumuzun yapımına başlamadan önce ilk olarak ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım. Yoğurt mayalama için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!
  • 4 litre süt
  • Mayalama için 2 yemek kaşığı ev yoğurdu

Malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş ev yoğurdumuzu yapmaya başlayabiliriz.

Evde Yoğurt Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş yoğurdumuzu mayalamaya hazırız. Mayalama işlemi için öncelikle çiğ sütümüzü derin bir tencereye koyarak güzelce kaynatalım. Süt kaynamaya başladıktan sonra hemen ocağı kapatmayalım ve arada karıştırarak içindeki suyun ve buharın çıkmasını sağlayalım. Bu şekilde ara ara karıştırmak suretiyle sütümüzü yaklaşık olarak yarım saat kadar kaynatalım. Ardından sütü ocaktan alarak mayalamak için uygun sıcaklığa gelene kadar bekletelim. Eğer serçe parmağınızı süte batırdığında 7 saniye kadar içinde tutabiliyorsanız sütünüz yoğurt yapımı için ideal sıcaklığa gelmiştir demektir. Süt ideal ısıya ulaşınca diğer yandan bir kase içine 2 yemek kaşığı mayalık yoğurdumuzu koyalım ve yoğurt homojen bir kıvama gelinceye kadar çırpalım. Sonra üstüne az miktarda süt ekleyerek yeniden karıştıralım ve akışkan bir kıvama getirelim. Son olarak tenceredeki sütümüze ilave edelim ve sütü maya ile karıştırdıktan sonra kavanozlarımıza tanzim edelim. Ardından kavanozlarımızın üzerini temiz bir bezle örtüp sonrada sofra bezi ile saralım. Bu şekilde 5 -6 saat kadar beklettikten sonra üzerini açalım ve kapakları da açık bir şekilde 20 dakika kadar oda sıcaklığına gelmesini bekleyelim. Sonra buzdolabına kaldıralım ve 2 saat kadar sonra kavanozların kapaklarını kapatalım. Yoğurdunuzu 1 gün dinlendirdikten sonra açabilirsiniz. Afiyet olsun!