Elektrik ve doğalgazın oluşturduğu faturalar, özellikle kış aylarında bütçelerde çok ağır yükler oluşturuyor. Bu yıl enerji fiyatlarında dünya genelinde yaşanan olağanüstü fiyat yükselişiyle birlikte, ülkemizde dar gelirli kesimin faturalar konusundaki endişeleri de giderek artıyor. Bu yılın başından itibaren ilk defa ödenmeye başlanan doğalgaz desteği, yakacak yardımı kapsamına alınmıştı.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Yaşanan hayat pahalılığının kış başlangıcında etkisini arttırarak devam ettiriyor olması, dar gelirli ailelere doğalgaz ve elektrik desteğinin de çok daha önemli hale gelmesine neden oldu. Elektrik desteği, önceki yıllardan beri devam eden bir uygulamaydı. İhtiyaç sahibi ailelerin başvuruları üzerine belirlenen ailelere elektrik desteği veriliyor. Bu desteklerden kimlerin faydalanabildiğini okuyucularımız için araştırdık.

Doğalgaz Desteğinden Kimler Faydalanabiliyor?

Doğalgaz yardımı, 2022 yılında başlayan her yıl 2 taksitte ödenecek olan bir destek. İhtiyaç sahibi ailelere, Mart ve Ekim aylarında yapılan destek ödemeleri, Mart ayında ilk defa ödendi. Ekim ayına kadar 2. Başvuru dönemi devam eden doğalgaz desteği, Ekim ayı içerisinde yapılacak. Doğalgaz desteğinden faydalanmak isteyenlerin bazı koşulları taşıması gerekiyor.

Öncelikli koşul hane geliri. Hane gelirinden kişi başına düşen tutarın, net asgari ücret tutarının 3’ te 1’ inden fazla olmaması gerekiyor. Aynı zamanda hane de sigortalı olarak çalışan biri varsa, bu destekten faydalanılamıyor. Başvurular e-devlet platformu üzerinden, SYDV şubelerinden yapılabiliyor. Koşulları saplayan her aileye destekler PTT aracılığıyla ulaştırılıyor.

Elektrik Desteğini Kimler Alabiliyor?

Elektrik desteği, hanede yaşayan kişi sayısına göre, artan tüketim oranı hesaplanarak ödeniyor. Ödemeler seyyanen ve PTT kart aracılığıyla yapılıyor. Hak sahibi elektrik faturasını PTT’ de öderken, destek tutarı faturadan düşülüyor. Başvuruları, SYDV ve e-devlet platformu üzerinden gerçekleştiriliyor.
Genel olarak ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettirmiş ve bazı diğer desteklerden faydalanmakta olan dar gelirli ailelerin hepsine

elektrik desteği de veriliyor. Dolayısıyla ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettiren her aile elektrik desteğinden de faydalanıyor. Hanede sigortalı bir çalışan olmaması, hane gelirinin asgari ücretin 3’ te 1’ inden fazlasına çıkmayan kişi başı gelir koşulu bu yardım içinde öncelikli aranan koşul.