Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Hepimizin bildiği gibi Türkiye depremlere son derece açık bir coğrafi konumda bulunuyor. Buna ek olarak yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü de yangın, sel, heyelan gibi afetlere davetiye çıkarıyor. Hal böyle olunca yaşanan konutların sağlamlığı ve afetlerden korunmak amacıyla geliştirilen yeni yönetmeliklere uyumlu olması büyük önem taşıyor.

Bu konuda dayanıklı ve yönetmeliklere uygun evler sorun teşkil etmezken, afet riski olan konutların onarılması ön görülüyor. Bu aşamada da halka destek Vakıfbank'tan geliyor. Vakıfbank, Kentsel Dönüşüm Kredisi ile afet riski bulunan evlerin yenilenmesine katkı sağlıyor.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

vakıfbank kapak resmi

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi; afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesini öngören “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında verilen kredidir. Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi'nden konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri, riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahipleri ve de konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen malikler faydalanabilir.

"6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun" kapsamında kredi kullanacak hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanır ve bu destekten faydalanabilmek için gayrimenkulün “Riskli Alan”da bulunması veya riskli alan içinde yer almasa da gayrimenkulün “Riskli Yapı” olduğunun teknik raporlarla tespit edilmiş olması gerekir.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Kapsamında Ne Kadar Kredi Kullanılabilir?

vakıfbank şube

Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi tutarı en fazla 200.000 TL’ ve birden fazla bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri için faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı, her bir bağımsız bölüm için 200.000 TL ’yi aşmamak şartıyla toplamda en fazla 1.000.000 TL şeklinde belirlenmiştir.

Vakıfbank'ın sunduğu Kentsel Dönüşüm Konut Kredilerinde standart konutlar için yıllık % 4 (aylık % 0,33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konutlar için yıllık % 4,5 (aylık % 0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konutlar için yıllık % 5 (aylık % 0,41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Faiz Desteği verilir.

Kentsel Dönüşüm iş yeri kredilerinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından; standart bireysel iş yerleri için yıllık % 3 (aylık % 0,25), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip iş yerleri için yıllık % 3,5 (aylık % 0,29), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip iş yerleri için yıllık % 4 (aylık % 0,33) oranında faiz desteği sağlanır.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredilerinin Faiz Oranları ve Vade Süreleri Nelerdir?

Vakıfbank'ın sunduğu Kentsel Dönüşüm Kredileri kapsamında faiz oranları %1,37 şeklinde belirlenirken vade süresi 120 ayı bulabilir. Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli konut kredileri için azami vade 10 yıl iken, bireysel iş yeri kredilerinde bu süre 7 yıl olarak belirlenir. Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak Vakıfbank müşterileri ödemelerini eşit taksitli veya bitmiş konut kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay sadece faiz ödemeli olarak gerçekleştirebilir.