Dünya ekonomisi, bu yılın getirdiği küresel kriz ve gerginliklerin baskısı altında daralmaya devam ediyor. Daralan dünya ekonomisi beraberinde yüksek kredi faizlerini getiriyor. Bu durumda tüketicilerin sosyal yardımlara olan ihtiyaçlarını arttırıyor. Türkiye, sosyal devlet ilkesi gereğince 2022 yılında yüksek enflasyon ve salgınla mücadele eden ihtiyaç sahipleri için elektrik ve kira yardımı yapıyor. İşte devletin vatandaşlara sunduğu elektrik ve kira desteğinin detayları!

Devletten Elektrik Yardımı Desteği

Türkiye, 2022 yılı Ocak ayı itibariyle elektrik ücretlendirmesinde kademeli elektrik tarifesine geçiş yatı. Bu durumda vatandaşın elektrik faturalarında %200’ü bulan artış yaşanmasına neden oldu. Ekonomik koşulları nedeniyle elektrik faturalarını ödemekte güçlük yaşayan vatandaşlara elektrik yardımı yapılıyor

Devletin sunduğu elektrik yardımı programı, ihtiyaç sahibi vatandaşların günümüzün en temel ihtiyacı olan elektrikten ekonomik koşulları nedeniyle mahrum kalmamasını hedefliyor. Devletin elektrik yardımı desteği kapsamında sadece ağır kronik rahatsızlığı sebebiyle cihaza bağımlı yaşayan kişinin bulunduğu haneler bulunmaktadır. Bu haneler muhtarlıklar ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından ihtiyaç sahibi olunduğuna dair bir belge alınması gerekiyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Devletin Elektrik Desteği Ne Kadar?

Devletin elektrik desteği hesaplaması elektrik tüketim değeri üzerinden belirlenmektedir. Bu noktada hanede yaşayan kişi sayısı da elektrik desteği yardımının ne kadar olacağını belirlemektedir. 2022 elektrik desteği yardımı fiyatları hanede yaşayan kişi sayısına göre en üst limit olacak şekilde;

  • 1 veya 2 kişi için 103 TL,
  • 3 kişi için 137.99 TL,
  • 4 kişi için 171.67 TL,
  • 5 kişi için 205 TL,

Olarak belirlenmiştir.

Devletin Kira Yardımı Nedir? Kimler Kira Yardımı Alabilir?

2022 yılında devlet evi olmayan vatandaşları da unutmadı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen devlet kira yardımı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor.

Devlet kira yardımı desteğinden yararlanabilmek için mutlaka ikamet edilen binanın “ riski” yapı olarak tescil edilmiş olunmuş gerekmektedir. Bununla birlikte kişinin barınma giderlerini karşılama noktasında ekonomik olarak zorlanması da gerekmektedir. Devlet bu vatandaşlar için 1.150 TL tutarında kira desteği sunmaktadır. Başvuru sahibinin yaşadığı şehre göre söz konusu kira yardımındaki fiyatlar değişiklik gösterebiliyor.