Evimizin çeşitli alanlarında ve çeşitli eşyalarında karşılaşabildiğimiz en inatçı ve zor lekelerin başında pas lekeleri geliyor. Evde, bahçede, arabada, mobilyalarda hatta halılarımızda bile görebildiğimiz pas lekelerinden kurtulmak ise zannedildiği gibi imkansız değil. Bunun için uygulayabileceğiniz bazı pratik ve işlevsel yöntemler mevcut İşte sizler için zorlu ve inatçı pas lekelerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ve teknikler!

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Pas Lekesinden Kurtulma Yöntemleri

Evde, arabada, halılarda, kıyafetlerde ya da mobilyalarda karşımıza çıkabilen pas lekelerine karşılık yapabileceğimiz birtakım yöntemler mevcut elbette. Bunun için pas lekelerini temizleyebilmek için dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, lekenin bulunduğu yüzeyin türüne göre hareket etmek. Çünkü pas lekesini temizlerken eğer doğru yöntemi bulabilirsek daha farklı yöntemleri denemek zorunda kalmadan doğrudan çözüme dönük hareket edebiliriz. Böylelikle de pas lekesi oluşan eşyalarımızı ya da kıyafetlerimizi yeniden kazanabilir ve yeniden gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Eğer pas lekesi kumaş ya da tekstil ürünlerde ise bu lekeyi temizlemek için en iyi yöntem asitli seçenekler olur. Asit içerikli temizleyiciler ile etkili bir şekilde pas lekelerine karşı savaş açabilirsiniz. Bu arada pas lekesini temizlerken kesinlikle içeriğinde ağartıcı olan bir deterjanı kullanmamanız gerekir. Eğer kullandığınız üründe klorlu ağartıcı deterjanlar varsa deterjanınızı asla pas lekesine direkt olarak sürmemeye özen gösterin. Aksi takdirde yüzeyin rengini daha fazla kötüleştirebilirsiniz.

Tuz ve Limon Harikası

Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde pas lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Pas lekelerini temizlemeye başlamadan önce ilk olarak kumaşı düz bir zemine koyarak lekeli bölgenin üzerine bir miktar tuz dökelim. Ardından tuz emilene kadar üzerine limon sıkmaya devam edelim. Eğer o esnada evde limon yoksa limon suyu da kullanabilirsiniz. Bu şekilde limon ve tuzun kıyafet, halı ya da herhangi bir tekstil ürününüze bulaşan pas lekesini nasıl da kolaylıkla çıkardığını şaşkınlıkla göreceksiniz.

Bunun yanı sıra ev eşyalarınızda, mutfak araç gereçlerinizde ve metal yüzeylerinizde oluşan pas lekeleri eğer çok derin değilse bu yüzeyleri bir tel yardımıyla ovabilirsiniz. Bu şekilde de eşyalarınıza bulaşan pas lekesinden kurtulabilirsiniz.