Kızartmalarda, hamburgerlerde ya da pizza gibi atıştırmalıklarda vazgeçilmez sosların başında gelen ketçabı kendi olanaklarınızla ve doğal malzemelerle kendiniz yapmak istemez misiniz? İşte siz ve sevdikleriniz için doğal ve içinde herhangi bir koruyucu madde bulunmayan bir ketçap tarifi!

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Ev Yapımı Doğal Ketçap Tarifi İçin Malzemeler

Ev yapımı doğal ketçap yapımının anlatım aşamalarına geçmeden önce ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayarak işe başlayalım. Bunun için gerekli olan malzemelerimiz şu şekilde:

  • 3 adet kuru soğan
  • 2 kg domates
  • Yarım kg kapya biber
  • 2 diş sarımsak
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 adet elma
  • 2 yemek kaşığı esmer şeker
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • Yarım çay bardağı sirke

Tüm bu malzemelerimizi temin ettikten sonra şimdi sıra geldi ev yapımı ketçabımızın yapım aşamaları ve püf noktalarına.

Ev Yapımı Doğal Ketçap Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz ev yapımı doğal ketçap yapımı için gerekli olan malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi ketçabımızın yapım aşamaları ve püf noktalarından bahsedebiliriz. Bunun için öncelikle yapmamız gereken şey soğanlarımızın kabuklarını soymak ve küçük küçük doğramak. 3 adet kuru soğanımızı doğradıktan sonra bir miktar karamalize ediyoruz. Ardından domates, sarımsak, kapya biber ve elmalarımızı da doğrayarak soğanımızın üzerine ilave ediyoruz. Domatesler yumuşayana kadar bu şekilde ocakta çevirmeye devam ediyoruz. Ardından domatesler yumuşadıktan sonra karışımımızın üzerine şeker, tuz ve karabiberi de ekleyerek suyunu çekinceye kadar pişiriyoruz. Tüm bu malzemeler özleşip suyunu çekinceye kadar piştikten sonra ise blendardan geçirerek tüm malzemeleri püre haline getiriyoruz. Akabinde elde etmiş olduğumuz karışıma sirkemizi de ekleyerek karıştırıyoruz. Hatta sonrasında kıvam alıncaya dek kapağı kapalı bir şekilde pişirmeye devam ediyoruz. Sonrasında yeteri kadar pişen karışımı süzgeçten geçirdikten sonra daha öncesinde sterilize etmiş olduğumuz şişelere sıcak sıcak dolduruyoruz. Doldurmuş olduğumuz şişelerin sterilize edilmiş yeni kapakları ile sıkıca kapatıyoruz.

Son olarak şişelemiş olduğumuz doğal ev yapımı ketçap şişelerimizi ters bir şekilde tencereye alarak şişelerin yarısına gelecek şekilde su ekleyip 5 dakika boyunca kaynatıyoruz. Bu sürenin sonunda şişeleri sudan çıkartıp soğumalarını bekleyerek serin ve karanlık bir yerde muhafaza ediyoruz.

Bu şekilde yapmış olduğunuz doğal ev yapımı ketçaplarınızı bu şekilde muhafaza ederseniz 1 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun