Mutfaklarımızın ve birçoğumuzun gün içi tüm öğünlerinin vazgeçilmezi olan ekmek, fazla alındığında ya da yanlış muhafaza edildiğinde küflenebiliyor ve ziyan olabiliyor. İsraf etmemek için her ne kadar makul miktarlarda almaya çalışsak da bu her zaman olamayabiliyor. Peki ama ekmeklerimizin küflenmemesi için yapabileceğimiz hiçbir şey yok mudur? Cevabımız elbette var olacak. İşte sizin için ekmeklerinizi küflenmeden muhafaza edebilmenizi çin uygulayabileceğiniz bazı pratik yöntemler!

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Ekmeği Dondurma Yöntemi

Ekmeklerinizin küflenmemesi ve fazladan ekmeklerinizin sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmesi için öncelikle muhafaza etmeyi düşündüğünüz somun ekmeğinizi  istediğiniz şekilde dilimleyin. Çünkü ekmeğinizi dondurduktan sonra dilimlemeniz biraz zor olacaktır. Dilediğiniz şekilde ekmeklerinizi dilimledikten sonra ekmek dilimlerinin birbirlerine yapışmamaları için aralarına yağlı kağıt serelim. Bir dilim ekmek ve bir yağlı kağıt olacak şekilde üst üste dizdikten sonra ekmeklerinizi bir buzdolabı poşetine koyarak havasını alın ve poşetin ağzını sıkıca bağladıktan sonra buzluğunuza yerleştirin. bu muhafaza yöntemi ile ekmeklerinizi tam 6 aya kadar hiç küflenmeden ve bozulmadan saklayabilirsiniz. Eğer evinizde dilimlerin arasına yerleştirmek için yağlı kağıt yoksa alüminyum folyo da kullanabilirsiniz. Bu arada ekmeklerinizi tüketeceğiniz zaman buzluktan poşeti çıkarttıktan sonra ısıtarak tüketebilirsiniz.

Serin Yerde Muhafaza Edin

Ekmeklerin küflenmeden ve bozulmadan muhafaza edilebilmeleri için kaldıkları yer de son derece önemli. Eğer ekmeklerinizi serin ve kuru yerlerde saklarsanız bu durumda ekmeğinizin raf ömrünü uzatmış olursunuz. Bu nedenle ekmeklerinizi koymak için ya kapanabilen bir ekmeklik kullanabilirsiniz ya da fırın, ocak veya doğalgaz gibi ısıtıcılardan uzak yerlere yerleştirebilirsiniz.

Ekmeklerin Küflenmesine Karşı Püf Noktaları

Ekmeklerinizin küflenmemesi için yukarıda vermiş olduğumuz önerilerin yanı sıra uygulayabileceğiniz bazı küçük püf noktalarından da bahsetmekte fayda var. Örneğin ekmeklerinize ıslak elle dokunamamaya gayret etmeniz gerekir. Fakat eğer ekmeğiniz ıslanmışsa kesinlikle ağzı bağlı bir torbaya koymayın. Çünkü bu durum ekmeğinizi küflenme sürecini hızlandırır. Ayrıca ekmeğinizi buzdolabına koymayın. Çünkü buzdolabı hem ekmeğinizin lezzetinin açmasına neden olur hem de bayatlamasına yol açar. Bu nedenle buzdolabı yerine buzluğa koymanız daha doğru olur. Eğer ekmeğinizi kendiniz yapıyorsanız içine bal, tarçın, karanfil veya sarımsak gibi küfe karşı etkili malzemeler ekleyebilirsiniz.