Yeni evlenecekleri müjde devletten geldi. 2022 yılında devlet, evlilik hazırlığında olan çiftlerin düğün masrafları için toplu para desteği veriyor. Çeyiz parası ile düğün masraflarını karşılayabilmek mümkün oluyor. Milyonlarca genci sevindiren devlet çeyiz parası desteğinden kimler yararlanabilir? Devlet çeyiz parası nasıl alınır? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları!

Devlet Çeyiz Parası Nedir?

2022 yılında evlilik hazırlığında olan çiftler için devletten maddi destek müjdesi geldi. Evlilik hazırlığında olan çiftler devlete başvuruda bulunarak, çeyiz parası desteğinden yararlanabiliyor. Hatta çift ayrı ayrı olarak yapacağı başvuru ile devletin çeyiz parası desteğinden 2 farklı şekilde yararlanabilmektedir.

Devlet Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?

Devletin sunduğu çeyiz parası desteğinden yararlanılabilmesi için belirli şartların ise sağlanmış olması gerekiyor. Bu kapsamda çeyiz hesabından yararlanabilmek için evlenen ve başvuruda bulunan kişilerin 24 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. Ayrıca gençlerin çeyiz hesabı ile birikim yapmış olması gerekiyor. Bu durumda yapılan hesaplama üzerinden devlet, biriktirilen paranın üzerine ek olarak geri ödemesiz destek sağlıyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Evlenmeyi düşünen gençler istedikleri zaman mevduat hesabı açıp, biriktirdiği parayı faiz getirisine de yatırabilmektedir. Bununla birlikte devlet, evlenecek çiftin her iki tarafının da ayrı olarak hesap açmaları durumunda çeyiz hesabı desteği 32.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Destek kapsamında 2022 yılına özel olarak artış sağlandı. Her yıl olduğu 2022 yılı içinde yeniden değerleme oranı rakamları güncellendi. Bu çerçevede çeyiz hesabı açan bankalar üzerinden gerçekleştirilecek başvurulara yönelik olarak evlenmeden önce çeyiz hesabı açılması gerekiyor. Ayrıca kişilerin mutlaka 3 yıl boyunca söz konusu çeyiz hesabında birikim yapması gerekiyor. Bu durumda yaptıkları birikime ek olarak yapılacak hesaplama ile devletten de geri ödemesiz destek sağlanıyor.

Devlet Çeyiz Parası Ne Kadar?

Devletin sunduğu çeyiz parası desteği 2022 yılı rakamları belli oldu. Buna göre açıklanan rakamlar kapsamında düzenli olarak aylık ödemelere yönelik olarak minimum 282.83 TL şeklinde uygulama gerçekleştirilmektedir. Maksimum limit ise 2.828.34 TL olarak açıklanmıştır. Buna göre 3 aylık rakamlarda uygulama 3 ayda bir gerçekleştirilecek ödeme tutarı en düşük 848.50 TL olurken, en yüksek 8.485.06 TL olarak açıklandı.