Devletten evlenmeyi düşünen gençlere büyük müjde! 2022 yılında evlilik için başvuran gençler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) on binlerce TL toplu evlenme ödeneği alabilecek. SGK çeyiz parası olarak isimlendirilen destek ödemesinden sadece o kişiler yararlanabiliyor. Evlenmek isteyen gençler şartları sağlıyor ise vakit kaybetmeden SGK’ya başvurup, maaşının 24 katına kadar toplu para alabiliyor. Peki kimler devletiz çeyiz parası desteğini alabilir? Devlet çeyiz parası şartları neler?

Çeyiz Parası Desteği Nedir?

Evlilik hazırlığında olan çoğu genç, halk arasında çeyiz parası olarak isimlendirilen devletin evlenme ödeneği desteğini duyuyor. Ancak gençler, devletin çeyiz parası desteğine dair pek bilgi sahibi değil. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) aracılığıyla sunulan çeyiz parası desteği, evlilik hazırlığında olan “yetim aylığı” alan genç kızlar için sunulan bir maddi destektir.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Çünkü SGK’dan yetim aylığı alan genç kızların evlilikleri halinde söz konusu maaşları kesilir. Devlette bu vatandaşların kesilecek yetim aylıkları nedeniyle mağduriyet yaşamamaları ve evlilik sürecinde karşılaşacağı masraflara istinaden desteklenmesi için toplu para ödemesi yapıyor. Evlenme ödeneği olarak isimlendirilen bu destek ödemesi sayesinde evlendiği için yetim aylığı kesilen genç kızların maddi açıdan desteklenmesi sağlanıyor.

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?

Devletin sunduğu çeyiz parası desteğinden yararlanabilmek için kişinin mutlaka SGK’dan hali hazırda yetim aylığı alıyor olması gerekmektedir. Yetim aylığı çeşitli nedenlerle daha önce kesilmiş olan kişiler, çeyiz parası desteğinden yararlanamıyor. Bununla birlikte erkek çocukları da anne veya babasından dolayı 18 yaşına kadar(üniversite eğitimi görüyorsa 25 yaşına kadar) yetim aylığı alabiliyor. Ancak evliliği halinde SGK’nın çeyiz parası desteğinden hiçbir koşulda yararlanamıyor. Çünkü SGK tarafından çeyiz parası yalnızca kız çocuklarına yönelik veriliyor.

Devletin Çeyiz Parası Desteği Ne Kadar?

Devlet tarafından sunulan çeyiz parası desteği, yetim aylığı alan kız çocuğunun bu maaşının hangi sigorta kolundan geldiğine göre değişmektedir. Yani 2022 yılında yetim aylığını SSK ve Bağkur emeklisi anne veya babasından dolayı alıyorsa genç kıza yetim aylığının 24 katına kadar toplu para ödenir. Ancak yetim aylığı Emekli Sandığı emeklisi olan anne veya babadan alınması söz konusu ise çeyiz parası ödemesi, yetim aylığının 12 katına kadar olacak şekilde yapılır.